Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Tatranskí rekordéri #1: Ktoré plesá sú najväčšie, najhlbšie a najkrajšie?

plesa
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: sk.wikipedia.org
reklama:
reklama:

Na slovenskej strane Tatier sa nachádza až 87 plies! Ich teplota v lete na povrchu nepresiahne 15°C a v zime na nich môže byť ľadová vrstva hrubá aj 50 centimetrov.

1. Veľké Hincovo pleso

Najväčšie a najhlbšie jazero na Slovensku je v Mengusovskej doline. Rozkladá sa na niečo vyše 20 hektároch a v najhlbšom bode má 53,7 metra. V priemere býva pokryté ľadom 270 dní v roku.

http://sk.wikipedia.org/wiki/Ve%C4%BEk%C3%A9_Hincovo_pleso#/media/File:Velke_Hincovo_pleso.jpg
sk.wikipedia.orgFoto: sk.wikipedia.org

2. Modré pleso

Toto pomerne neznáme pleso je tiež rekordérom – je najvyššie položeným jazerom v strednej Európe. Nachádza sa vo výške 2192 metrov nad morom a leží na konci Malej studenej doliny.

http://sk.wikipedia.org/wiki/Modr%C3%A9_pleso#/media/File:Modr%C3%A9_pleso_a_Mal%C3%BD_%C4%BDadov%C3%BD_%C5%A1t%C3%ADt.JPG
sk.wikipedia.orgFoto: sk.wikipedia.org

3. Baranie pliesko

Jazierko s vtipným názvom má tiež svoje naj. Je najvyššie položeným nestálym plesom vo Vysokých Tatrách. Jeho veľkosť sa ani nedá určiť, hladina vody tam neustále kolíše a počas leta pleso vyschne úplne.

http://sk.wikipedia.org/wiki/Baranie_pliesko#/media/File:Barani_Stawek.jpg
sk.wikipedia.orgFoto: sk.wikipedia.org

4. Morské oko

Toto pleso je najväčším plesom v celých Tatrách. Ak si myslíš, že sme to písali už pri Hincovom plese, tak sa mýliš. Morské oko sa nachádza na poľskej strane Tatier a rozprestiera sa na území o veľkosti 37,93 hektára. Keď si niekedy spravíš túru na Rysy, tak si ho nezabudni všimnúť :-)

http://sk.wikipedia.org/wiki/Morsk%C3%A9_oko_(pleso)#/media/File:Morskie_oko_o_swicie.jpg
sk.wikipedia.orgpleso)#/media/File:Morskie_oko_o_swicie.jpgFoto: sk.wikipedia.orgpleso)#/media/File:Morskie_oko_o_swicie.jpg
reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor IvkaDátum 16. marca 2015Zdroj sk.wikipedia.org © NAJKY.sk, iDen Media s.r.o., sk.wikipedia.org
K téme ,
reklama:
reklama:
reklama: