Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Lekárom sa podarilo niečo neuveriteľné! Mužovi transplantovali prirodzenie!

operacia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračná: SITA/AP
reklama:
reklama:

Unikátnu operáciu, ktorá trvala deväť hodín, vykonali 11. decembra 2014 v Kapskom meste

Lekári z Juhoafrickej republiky sa tento týždeň pochválili unikátnym zákrokom. Vôbec po prvý raz v histórii sa im podarilo úspešne transplantovať penis 21-ročnému mužovi, ktorému ho museli amputovať pred troma rokmi v dôsledku komplikácií po neodborne vykonanej rituálnej obriezke. Tá sa v niektorých častiach Juhoafrickej republiky vykonáva na znak toho, že sa z chlapca stáva muž. Ročne ju podstúpia stovky chlapcov, pričom mnohí z nich zomrú.

Unikátnu operáciu, ktorá trvala deväť hodín, vykonali 11. decembra 2014 v Kapskom meste. So zverejnením výsledkov čakali niekoľko mesiacov, aby sa uistili, že penis bude fungovať tak, ako má. Podobné zákroky v minulosti realizovali napríklad aj v Číne, telo pacienta však nový orgán napokon neprijalo. Penis, ktorý transplantovali lekári z Tygerbergskej nemocnice a Stellenboschskej univerzity, pochádzal od mŕtveho darcu. Jeden z chirurgov Andre Van der Merwe, ktorý sa zvyčajne podieľa na transplantáciách obličiek, prezradil, že zákrok bol veľmi zložitý, cievy nachádzajúce sa v penise majú totiž v priemere iba 1,5 milimetra, pričom u obličiek to môže byť až jeden centimeter.

„Niekto si môže povedať, že takýto zákrok nikomu nezachráni život, no mnohí z mladých mužov, ktorým amputovali penis, sú vylúčení zo spoločnosti a často si siahajú na život. Keď nemáte penis, ste v podstate mŕtvi, ak takýmto mužom penis vrátime, môže ich to priviesť späť k životu,“ vyjadril sa Van der Merwe.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor petraDátum 15. marca 2015Zdroj SITA, © SITA 2015, ilustračná: SITA/AP
K téme
reklama:
reklama:
reklama: