Lyžiari Žampovci opustia Slovensko! Ktorá krajina bude ich novým domovom?

Zdieľať
ŠPORT: Večer olympionikov
Ocenený Adam Žampa (vpravo) a jeho otec a tréner Tomáš Žampa (vľavo) počas slávnostného večera olympionikov organizovaného Slovenským olympijským výborom (SOV). Bratislava, 11. apríl 2014. Foto: SITA/Ján Slovák SITA

Bratia Adam a Andreas Žampovci by mali pokračovať vo svojej lyžiarskej kariére v jednom zo štátov na východ od nás. O ich odchode do Ruska informuje server denníka Pravda, pre ktorý to potvrdil ich otec a tréner v jednej osobe Tomáš Žampa.

Prvá ponuka prišla z ruskej strany po vlaňajšej olympiáde v Soči. Vtedy sme to brali s nadhľadom. Slovenskí funkcionári nás ubezpečovali, že nám utvoria kvalitné podmienky na prípravu. Sľuby sú minulosť a realita je iná,“ povedal Tomáš Žampa pre Pravdu. Na nekorektné fungovanie Slovenskej lyžiarskej asociácie (SLA) upozorňuje už dlhší čas. Doteraz jeho upozornenia zostali nepovšimnuté. Prečo sa rozhodli pre Rusko?

Adamovi utvoria maximálny servis, ktorý vrcholový športovec potrebuje. Poskytnú mu trénera, asistenta trénera, servismana, kondičného trénera, fyzioterapeuta a lekára so psychológom. Za tréningového partnera si ho vybral aj Alexander Chorošilov, ktorý skončil v slalome tretí vo finále Svetového pohára v Méribeli.

Skutočné náklady Adama Žampu na sezónu 2014/2015 sú podľa jeho otca vo výške 275 000 eur. Zo Slovenského olympijského výboru dostal dotáciu 20 000 eur, z Medzinárodného olympijského výboru 4700 eur, z Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica 30 000 eur a z rezervy ministra školstva ďalších 20 000 eur.

Od Slovenskej lyžiarskej asociácie sme v tejto sezóne nedostali dotáciu. Preplatila nám letenky na svetový šampionát, nadváhu batožiny a požičanie auta, čo nie sú peniaze na športovú prípravu, ale reprezentáciu krajiny. Sponzori sa nás pýtajú, prečo nás majú podporovať, keď nám asociácia nedá ani cent,“ upozornil Tomáš Žampa.

Tiež potvrdil, že tento týždeň sa majú stretnúť s premiérom Robertom Ficom a prebrať s ním svoju situáciu. „Uvidíme, aké kroky pán premiér navrhne. My nebojujeme len za Žampu, ale za všetkých športovcov, ktorých riadia nekompetentní funkcionári na zväzoch. Možno sa konečne niečo posunie. Nám nejde len o peniaze, ale chceme poriadok v SLA,“ dodal T. Žampa.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom