Lyžiarske diaľnice pre malých aj veľkých

Zdieľať
Rs12426_snow4389 scr.jpg
Foto: TravelTrex Martin Miseré

Taliansko je pre svoje krásy a geografickú blízkosť vyhľadávanou turistickou lokalitou v akomkoľvek ročnom období. Stále väčšej obľube sa tešia alpské strediská pre lyžovanie nielen s deťmi ale aj pre osamelých vlkov. Táto krajina môže, okrem špagiet a espressa ponúknuť aj iné, zaujímavosti – napríklad najdlhší tunel na svete, ktorý prepája Taliansko a Švajčiarsko, meria 57 km a tiahne sa popod Alpy. Čiže ak si obujete lyže, pripnete na nohy snowboard či sa len preveziete lanovkou a vychutnáte si výhľady, dokážete prejsť z jednej alpskej krajiny do druhej.

Diaľnice pre milovníkov lyží

Ako si ale vybrať to najlepšie stredisko presne pre vás? Dôležité je vedieť, či chcete zjazdovky pre začiatočníkov a deti alebo zdatných lyžiarov. Chcete, aby malo stredisko snowpark, bolo dobre vybavené reštauráciami a ďalšími službami. Plánujete vyskúšať aj večerné lyžovanie? A hlavne – vydržíte lyžovať celý deň alebo potrebujete aj iné aktivity? Ak máte ujasnené odpovede na tieto otázky, viete, že hľadáte perfektné zjazdovky, kvalitné služby, dobré zázemie, ubytovanie na dosah a optimálny pomer kvality a ceny, je Taliansko pre vás ideálnou destináciou. Taliansko láka na množstvo obrovských lyžiarskych areálov. Jadro Dolomitov nemá vďaka krásnej scenérii a rôznorodosti terénu takmer žiadneho konkurenta. Skipas Dolomiti Superski zahŕňa 12 lyžiarskych oblastí. Podľa niektorých údajov je to najväčšia lyžiarska oblasť na svete. Lyžovačku si užijete na 1220 kilometroch zjazdoviek, ktoré sú prepojené 450 vlekmi a skibusmi. Ak si chcete užiť Alpy, ale zároveň nechcete pri zimnej dovolenke siahať hlboko do vrecka, potom by pre vás mohlo byť Taliansko jasnou voľbou. Oproti iným krajinám je Taliansko totiž oveľa bližšie a aj štandard ostatných služieb je tu za veľmi rozumné ceny.

Rs13112_snow8395 scr.jpg
Foto: TravelTrex Martin Miseré

Dolomity či Alpy?

Lyžiarske strediská sú tu známe rodinnou atmosférou, slnkom, vynikajúcim jedlom a o niečo menej preplnenými zjazdovkami. Najzaujímavejšie lyžiarske strediská v Taliansku sú sústredené do oblasti Dolomitov a Álp. Dolomity ponúkajú stovky kilometrov zjazdoviek v nadmorskej výške od 1500 do 2300 metrov. Lyžiarska aréna Dolomiti Superski združuje až 1220 kilometrov upravovaných zjazdoviek, 450 dopravných zariadení a známy okruh Sella Ronda. Tento komplex pozostáva z 12 navzájom prepojených lyžiarskych stredísk – Cortina d’Ampezzo, Kronplatz, Altia Badia, Val Gardena, Val di Fasse, Arabba, Alta Pusteria, Valle di Fiemme, San Martino di Castrozza, Valle Isarco, Trevalli-Moean a Civetta. Druhá veľká lyžiarska oblasť v Dolomitoch sa nazýva Skirama Dolomiti, má 360 km zjazdoviek a 140 dopravných zariadení. Tvoria ju strediská Madonna di Campiglio, Pinzolo, Folgarida-Marilleva, Pejo, Tonale, Andalo, Monte Bondone a Folgaria. Na severovýchode Talianska, v blízkosti francúzskych a švajčiarskych hraníc, leží región Údolie Aosty s niekoľkými fascinujúcimi lyžiarskymi strediskami. Breuil-Cervinia pod Matterhornom ponúka jednu z najdlhších lyžiarskych zjazdoviek v Európe. Zaujímavým strediskom je tiež Courmayeur-Mont-Blanc, ktorý ponúka výhľad na najvyšší vrchol Európy Mont-Blanc. Zjazdovky sú jedny z najupravenejších, lyžuje sa do výšok okolo 2.500 m n.m., prevládajú ľahké a stredne ťažké zjazdovky. Celý rad najmodernejších lanoviek a v priemere len veľmi nízke percento lyžiarskych vlekov maximálne zrýchľuje cesty hore na svahy a robí ich pohodlnejšími.

Nuda v Brne?

Nudiť sa nebudete ani v prípade, že sa lyžovať veľmi nechce. Naopak, sánkovanie, turistika a alpinizmus prinesú rovnako dobrú náladu. Komu by chýbal adrenalín, môže sa pokúsiť pokoriť ľadovcové steny. A ak by vám to bolo málo, nasadnite na motokáry a popreháňajte sa na snehu. Ak si teda chcete vychutnať pohodový prístup k lyžovaniu, nechcete lámať rekordy či prejsť čo najväčší počet kilometrov, ale chcete si posedieť pri dobrom „kapučíne“ alebo len tak brázdiť tiché biele svahy, je Taliansko správnou zimnou dovolenkovou destináciou. Taliansko má zo všetkých alpských krajín najrozmanitejší charakter pohoria, preto sú tu podmienky pre zimné športy ideálne. Slnkom zaliate hore, tiché šumenie padajúcich vločiek, krásna prírody a milí ľudia.

Informačný servis

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom