Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Mláka na ulici alebo antibakteriálne mydlo? Čo je v skutočnosti pre deti dobré?

62717d8be64bde8260e505bba2d189ec 800x512.jpg
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
pixabay.com
reklama:
reklama:

Aký máte názor na čistotu u detí? Dokážete ich nechať čľapotať sa vonku v mláke alebo hneď hľadáte antibakteriálne mydlo a obrúsky? 

Mnohí rodičia čistia dom agresívnymi čistiacimi prostriedkami a vyžadujú od svojich detí pravidelné umývanie rúk, ako aj použitie dezinfekčných prostriedkov na ruky. Veria, že tieto opatrenia ich chránia pred chorobou. Opak je však pravdou, pretože z dôvodu nadmernej hygieny sa imunitný systém malých detí často trvale poškodzuje. Slabý imunitný systém u detí je príčinou mnohých zdravotných problémov.

Obrusky.jpg
pixabay.com

Deti na dedine sa často hrajú so zvieratami, bláznia sa v kalužiach a nečistoty im vôbec neprekážajú. Práve tieto deti majú menšiu pravdepodobnosť vývinu astmy. To je len dôkaz, že kontakt s baktériami je potrebný, takže imunitný systém detí sa môže rozvíjať zdravo. Štúdie ukázali, že prehnaná hygiena zvyšuje riziko vzniku rôznych ochorení, najmä alergií. Z prieskumu 1200 detí vo veku od 6 do 12 rokov sa ukázalo, že deti z mesta trpia 15-krát častejšie alergiami ako tie, ktoré vyrastali na dedinách.

Child Friends Boys Girls Playful Nature Cheerful Concept
www.thinkstockphotos.com

Podľa odborného lekára Detlema Gantena, prezidenta univerzitnej nemocnice Charité v Berlíne, je kontakt s vírusmi, baktériami, hubami a špinou najlepšou ochranou proti chorobám. „Napríklad, naša imunitná obrana je určená pre špinavý svet,“ dodáva. Dnešná prehnaná a dokonca nebezpečná hygienická ilúzia mnohých rodičov je úplne v rozpore s povahou ľudí a vytvára nové zdravotné problémy.

Dezinfekčné prostriedky zahŕňajú nielen škodlivé látky, ako je napríklad benzalkóniumchlorid, ktorý spôsobuje alergiu, ale môžu tiež spôsobiť rezistenciu voči antibiotikám. Ak deti majú veľa kontaktu s dezinfikovanými predmetmi a dajú ich aj do úst, môže to viesť k podráždeniu pokožky a slizníc. Je to spôsobené chlórom obsiahnutým v mnohých čistiacich prostriedkoch. Okrem toho majú baktérie schopnosť prispôsobiť sa antibakteriálnym činidlám. Teda riziku vzniku chorôb vyvolávajúcich super-baktérie, proti ktorým ani antibiotiká už nemajú žiadny účinok.

Women prepare to clean house on wood table
www.thinkstockphotos.com

Koľko čistoty je vhodnej?

Samozrejme, bolo by nesprávne tvrdiť, že by sme sa mali úplne zriecť hygieny a očisty u detí. Najmä v odpadkových košoch, na ihriskách a dokonca aj v kuchyni sa za určitých okolností skrývajú nebezpečné baktérie. Imunitný systém detí sa môže rozvíjať zdravo bez toho, aby spôsobil zdravotný problém súvisiaci so zdravím.

Preto dodržujte nasledovné „očistné opatrenia“:

-Pravidelne vymieňajte handry na čistenie
-Pred jedením umývajte ovocie a zeleninu
-Pravidelne čistite a vyprázdňujte odpadkové koše
-Umývajte mäso pred jeho prípravou
-Pravidelne čistite chladničku
-Používajte jednoduché, ak je to možné, prírodné čistiace prostriedky, napríklad octovú vodu
-Vyhnite sa nadmernému umývaniu rúk a tváre

Washing fruit
www.thinkstockphotos.com

Samozrejme, že nie každý môže vyrastať na dedine, ale aj kontakt so súrodencami alebo kamarátmi, so psami, ako aj s prachom podporuje imunitný systém. Rodičia preto môžu významne znížiť riziko alergií a iných ochorení u svojich detí dodržiavaním jednoduchých pravidiel týkajúcich sa hygieny domácnosti a prevencie dezinfekčných prostriedkov. Napríklad návšteva nejakej farmy je vhodná ako zdravý a vzrušujúci rodinný výlet.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Autor: NikaDátum 5. septembra 2017Zdroj www.gutfuerdich.co © Najky.sk, iDen Media s.r.o.
K téme ,
reklama:
reklama:
reklama: