Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Monero vs. Bitcoin: Je Monero bezpečnejšie ako Bitcoin?

Pexels moose photos 10366321.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Pexels

Bitcoin a Monero patria k dvom z najpopulárnejších kryptomien súčasnosti. Bitcoin už snáď ani nemusíme predstavovať, veď bitcoin odštartoval celú éru kryptomien. Nevieme síce či ho založil jednotlivec alebo nejaké hnutie. Táto skutočnosť je nám stále neznáma. Ide však o menu, ktorá ne je vládou a môže založiť svoju vlastnú globálnu menu. Je to neuveriteľne revolučná myšlienka. Avšak bitcoin nezostal sám.

Jedným z týchto ďalších kryptoaktív, ktoré pochádzajú z bitcoínov, je Monero (XMR). Táto spoločnosť bola uvedená na trh v roku 2014 pod názvom Bitmonero a narodila sa s cieľom zamerať sa na súkromie používateľov. Aj keď bitcoin ponúka viac súkromia ako niečo ako vaša kreditná karta, nie je úplne anonymný. Ak sa pozrieme na tieto dve kryptomeny iba z hľadiska kurzu, monero kurz určite zaostáva za bitcoinovým.

Aj keď na používanie bitcoinu nemusíte uvádzať svoje meno ani iné identifikačné údaje, rovnako ako pri kreditnej karte, všetky adresy bitcoínov a ich história transakcií sú verejne zaznamenané na blockchaine bitcoinov (úplný záznam transakcií). Ak teda niekto dokáže prepojiť vašu identitu v skutočnom svete s bitcoinovou adresou, strácate anonymitu.

Na druhej strane sú zostatky Monero a história transakcií úplne súkromné.

Porovnanie Monero vs. Bitcoin okrem súkromia obsahuje ďalšie faktory, ako je zameniteľnosť, rýchlosť transakcie, poplatky za transakcie, škálovateľnosť, ťažobný algoritmus, sieťový efekt, ponuka a cena.

Monero vs. Bitcoin: Ochrana osobných údajov

Stojí za to podrobnejšie preskúmať funkcie ochrany osobných údajov Bitcoinu a Monera.

Utajené adresy

Jednou z funkcií, ktoré poskytujú spoločnosti Monero súkromie, je utajená adresa. Tieto adresy spočívajú v tom, že sú náhodne vygenerované jednorázové adresy, ktoré nemožno prepojiť s predtým publikovanou alebo zdieľanou štandardnou adresou. Inak povedané, odosielanie viacerých transakcií Monero na rovnakú štandardnú adresu. Monero sa pritom zobrazí na blockchaine ako prechod na rôzne adresy. Aj keď môžete získať akékoľvek Monero odoslané na vašu tajnú adresu, tieto prostriedky s vami nemožno žiadnym spôsobom prepojiť. Len vy a odosielateľ môžete vedieť, kam bolo Monero skutočne odoslané.

Dôverné transakcie(RingCT)

Ďalšiu funkciu, ktorú Monero zastáva a poskytuje mu silné súkromie sa nazýva Ring Confidential Transactions (RingCT), je to kombináciou dvoch inovácií v oblasti ochrany osobných údajov: vyzváňacích podpisov a dôverných transakcií. Pravidelnými kryptografickými podpismi, ako napríklad v prípade bitcoínov, sa podpisujete pod transakcie súkromným kľúčom svojej bitcoínovej adresy, čo dokazuje vaše vlastníctvo bitcoinu, ktorý sa má v transakcii minúť. Krúžkové podpisy tiež dokazujú vlastníctvo finančných prostriedkov, ale dodávajú ďalšiu vrstvu zložitosti. Skladá sa z úplne náhodných fondov, ktoré pôsobia ako návnady, sú náhodne zmiešané do tej istej transakcie a nie je možné odhaliť kto je na fondoch podpísaný. Dôverné informácie sú to, čo umožňuje, aby sumy transakcií Monero zostali skryté po celú dobu.

Pomocou kryptografického algoritmu nazývaného Pedersenov záväzok môže každý vedieť, že transakcie Monero sa rovnajú koncom odosielania a prijímania transakcie, čo znamená, že žiadne Monero nebolo vynaložené dvakrát ani nebolo vytvorené z ničoho. Napriek tomu, že Pedersenov záväzok umožňuje túto kontrolu, neumožňuje nikomu vedieť, ako veľmi Monero skutočne zmenilo majiteľa, okrem odosielateľa a príjemcu transakcie.

Kovri

Kovri je ďalšou funkciou ochrany osobných údajov spoločnosti Monero, ktorá je zatiaľ v aktívnom vývoji. Mala by byť založená na podobnej technológií ako Tor Browser, prehliadač, ktorý pred zvedavými očami skrýva polohu používateľa a používanie internetu:

Spôsob šifrovania akým šifruje tento program sa prirovnáva k cibuľovej vrstve, kedy sú správy zapúzdrené vo vrstvách šifrovania. Niečo ako analogické vrstvy cibule. Šifrované údaje sa prenášajú prostredníctvom série sieťových uzlov nazývaných cibuľové smerovače, z ktorých každý odlupuje jednu vrstvu a odhaľuje ďalšie miesto určenia údajov. Keď je posledná vrstva dešifrovaná, správa dorazí na miesto určenia. Keď je posledná vrstva dešifrovaná, správa dorazí na miesto určenia. Odosielateľ zostáva v anonymite, pretože každý sprostredkovateľ pozná iba umiestnenie bezprostredne predchádzajúcich a nasledujúcich uzlov.

Stručne povedané, rovnakým spôsobom, akým Tor Browser používa smerovanie cibule na utajenie polohy a návykov používateľov internetu, by Kovri použil podobnú technológiu na skrytie polohy používateľov Monero a skutočnosti, že Monero dokonca vôbec používate. Aj keď niektorí používatelia Monera už robia opatrenia, aby zostali ultra súkromní, Kovri by toto predvolene zapol, čím by sa zvýšilo súkromie celej siete. Jedným z dôvodov, prečo je Monero takou súkromnou kryptomenou, je to, že do protokolu sú integrované funkcie ako tajné adresy a RingCT. S pridaním Kovri bude ochrana súkromia spoločnosti Monero len silnejšia. Vlastnosti ochrany osobných údajov v bitcoine: (voliteľné) tajné adresy, ZeroLink

Aj keď je Monero známy svojim silným súkromím, neznamená to, že Bitcoin nemá žiadne vlastné funkcie ochrany osobných údajov, pretože vývojári prišli s niektorými riešeniami, ktoré fungujú nad rámec protokolu Bitcoin.

Informačný servis

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Informačný servisDátum 17. septembra 2021