Na aké poistenie sa môžete spoľahnúť, keď vám vykradnú auto?

Zdieľať
Young man breaking door of a car
Foto: Big Stock Photo

Medzi časté nepríjemnosti, s ktorými sa motoristi stretávajú, patrí vykradnutie auta. Mnohí zlodeji sú schopní poradiť si aj so špičkovými zabezpečovacími prvkami. Preto je riziko vykradnutia akéhokoľvek vozidla dosť vysoké. Napriek tomu sa stále nájde veľa vodičov, ktorí vo svojom automobile nechávajú odložené svoje osobné veci. Preto je na mieste otázka, či kryje nejaké poistenie aj krádež osobných vecí priamo z auta?

Zachráni to havarijné poistenie

Keď si uzatvoríte komplexné havarijné poistenie, zabezpečíte svojmu autu ochranu v prípade poškodenia pri havárii, pred živlami, vandalmi a aj krádežou. Kryté je aj riziko vykradnutia auta, to znamená, že keď z neho budú odcudzené vaše osobné veci, poisťovňa vám vyplatí náhradu škody. Ale nezabudnite na to, že každé poistenie má stanovené limity. Preto v aute nenechávajte odložené drahé a vzácne veci, ako je napríklad elektronika, dôležité dokumenty či cennosti. K svojim veciam sa vždy musíte správať zodpovedne, a to aj keď máte havarijné poistenie. Tiež nezabudnite na to, že keď odchádzate od svojho auta, vždy by ste ho mali zamknúť. Platí to aj v prípade, keď od vozidla len na chvíľu odbehnete alebo ho parkujete na známom a bezpečnom mieste.

Čo robiť, keď vám vykradnú auto?

Prvé, čo musíte urobiť, je bezodkladne privolať políciu a nahlásiť krádež vašich osobných vecí. Policajti s vami spíšu záznam, ktorý bude dôležitý pre poisťovňu. Po ukončení všetkých úkonov s políciou nahláste vašej poisťovni poistnú udalosť. Priložte záznam od polície a prípadne ďalšie dokumenty, ktoré od vás môže poisťovňa požadovať.

TIP: Ak zistíte, že vaše vozidlo vykradli a neviete, čo robiť, vytočte číslo asistenčnej služby poisťovne, v ktorej máte uzatvorené havarijné poistenie. Operátorovi upresnite, čo sa stalo a ten vám bude vedieť poradiť, ako ďalej postupovať. V prípade, že sa nehoda, krádež alebo iná poistná udalosť stala v zahraničí a nerozumiete jazyku danej krajiny, asistenčná služba vám môže pomôcť pri vypĺňaní dokumentov v cudzom jazyku alebo zabezpečiť tlmočenie.

Poistnú udalosť je potrebné nahlásiť do 15 dní odo dňa, kedy k nej došlo. Ak sa krádež stala v zahraničí, lehota na nahlásenie je 30 dní. Poisťovňa následne vykoná šetrenie poistnej udalosti a o výsledku vás bude informovať.

Ako si uzatvoriť najlacnejšie havarijné poistenie?

Netreba si lámať hlavu nad tým, kde nájdete poistenie auta za najlepšiu cenu. Stačí využiť online kalkulačku havarijného poistenia, cez ktorú nájdete tú najlepšiu ponuku ihneď po zadaní potrebných údajov. Poistenie si kompletne cez internet aj uzatvoríte, následne stačí vykonať obhliadku a uhradiť poistné. Je to naozaj také jednoduché a rýchle, ako to znie.

Článok vznikol v spolupráci s klientom Klikpojisteni.cz

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom