Na skle maľované je späť, v úlohe Smrti zažiarila táto mladá speváčka (foto)

Zdieľať
Na skle maľované je späť
ZDROJ FOTO: STARS auditorium.

Kultový muzikál, ktorý sa po korona pauze opäť vracia, má už za sebou tisíce repríz, no napriek tomu si prvé predstavenie po dvojročnej prestávke vo štvrtok vyslúžilo standing ovation. Tentokrát sa po prvý raz v úlohe Smrti predstavila talentovaná mladá speváčka z Bojníc. Úlohy Anjela sa zhostila táto známa herečka. 

Päťdesiatročný muzikál Na skle maľované, ktorý sa vo verzii Jána Ďurovčíka hrá už 18 rokov, sa opäť vracia. Vo štvrtok 18. mája sa po korona pauze odohralo prvé predstavenie, ktoré si vyslúžilo

„Ja sa nedívam na predstavenie. Jediným hodnotením je to, že vidím divákov a zo zákulisia počujem, ako reagujú,“ povedal po skončení Ján Ďurovčík a dodal: „Mám z tých reakcií úžasný pocit.“ Ten pocit mali aj návštevníci v zaplnenom hľadisku. Deväť predstavení, ktoré má súbor naplánované do júna boli už pred prvým predstavením takmer vypredané, a preto sa organizátori dohodli aj na jesenných termínoch.

Jánošík už po päťstokrát

Jánošík, Ján Slezák, k svojej úlohe, ktorú stvárnil už viac ako päťstokrát, stále pristupuje s pokorou: „Vždy sa pri tom usmievam, keď ma niekto volá fenomén alebo legenda. Je z toho cítiť určitá nadsázka, ale aj to myslia dosť vážne. Žijem svoj normálny život a za legendu sa nepovažujem.“

Nový Anjel a nová Smrť

Svoju premiéru v muzikáli Na skle maľované pod režisérskou taktovkou Jána Ďurovčíka mali Zuzana Vačková a Kristína Vrecková. Tie sa svojich postáv zhostili na výbornú. Rovnako tak aj ďalší herci, ktorých diváci mali možnosť vidieť. Spomeňme napríklad Erika Michálka (Navrávač), Igora Šimega (Dovrávač), Ľudovíta Jakubove známeho pod rozhlasovým pseudonymom Mravec (Žandár Rozvážny) a ďalší. Významnou zložkou predstavenia sú kvalitné výkony tanečníkov zo Slovenského divadla tanca.

Na predstavenia naplánované počas najbližšieho mesiaca ostáva už len pár voľných vstupeniek. Po letnej prestávke sa Na skle maľované vráti do STARS auditoria opäť v septembri a novembri.

Najmuzikálovejšia verzia

Na skle maľované patrí k najúspešnejším hudobno-divadelným predstaveniam na Slovensku. Pôvodné dielo poľských autorov Katarzyny Gärtner a Ernesta Brylla sa za posledných 50 rokov dostalo na pódiá vo viacerých naštudovaniach, pričom súčet štyroch hlavných divadelných naštudovaní presahuje dvetisíc repríz. V STARS auditoriu sa môžu návštevníci a fanúšikovia tešiť na nielen tradične skvelé spevácke, herecké a tanečné výkony, ale aj na skvelé hudobné podklady, ktoré pripravil Henrich Leško a na výbornú verziu prebásnených textov, ktoré sú dielom Ľubomíra Feldeka. Divadelní kritici a muzikológovia už dlhodobo debatujú, či Na skle maľované je naozaj plnokrvný muzikál alebo „iba“ hra so spevmi a tancami. Zhoda je na tom, že najmuzikálovejšia je verzia režiséra Jána Ďurovčíka, ktorá je uvádzaná už od roku 2005.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom