Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Najdesivejšie horory, aké kedy existovali v zubárstve

8
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.mountvernon.org
reklama:
reklama:

Bojíte sa zubára? Môžete byť radi, že ste nežili v dávnejších časoch. Vtedy sa pri návšteve zubára ľudia mali naozaj čoho báť, ako napríklad týchto nasledujúcich vecí.

Lukový vrták

Bez elektriny alebo moderných nástrojov bolo ťažké vŕtať do zubov. Napriem tomu sa zubári v starovekom Egypte vynašli. Povraz napnutý na dreve v tvare luku im slúžil ako vrták. K tomuto povrazu bol priviazaný drevený kôl s dlhou bronzovou špičkou, ktorý vŕtal do zubu. Pohybom luku dopredu a dozadu sa kôl roztočil a pomaly začal prenikať do zubu. Určite veľmi bolestivá procedúra na odstránenie kazov.

www.carvings-with-stories.co.uk

Prišívanie zubných mostíkov a protéz

Od 14-teho storočia boli zubári už zruční kozmetickí chirurgovia. Z kravských kostí vedeli vymodelovať zubné protézy a mostíky. Tým šťastnejším boli tieto zubné náhrady pripevnené na ich zdravé zuby pomocou zlatých retiazok. Tí, ktorým zubné náhrady nemohli pripevniť takýmto spôsobom mali šťastie v nešťastí. Aj oni mohli mať náhradné zuby, avšak zubári im ich museli prišiť pomocou zlatého drôtu do ďasien. Niektorí ľudia pravdepodobne radšej skončili bez zubov, než aby si týmto museli prejsť.

www.ancient-origins.net

Zuby od mŕtvych

Okolo roku 1300 archeológovia našli prvé stredoveké zubné protézy. Nešlo však o zuby vyrobené z kostí kráv, ktoré boli v tú dobu veľmi populárne, ale drahé na výrobu. Aby niektorí ľudia ušetrili, tak sa vybrali hľadať materiály na výrobu protéz inam – k ľudským hrobom. V stredovekých časoch bolo ľudských mŕtvol mnoho, preto hľadanie náhradných zubov nebolo vôbec ťažké. Mŕtvoly neraz vôbec nešetrili a vytiahli z ich chrupov niekoľko zubov po sebe, aby našli ten najlepšie zhodujúci sa zub.

www.ancient-origins.net

Hrôzostrašné nástroje

Okrem lukového vrtáku existovalo aj mnoho iných, strašidelne vyzerajúcich zubárskych nástrojov. Keby tie uvidel dnešný človek pri návšteve u zubára, určite by si aj trikrát rozmyslel či ostane. Pritom v 15. až 19. storočí boli toto bežné nástroje na vyťahovanie zubov.

www.dentalassistantschools.net
www.dentalassistantschools.net
Dentalforceps 300x165.jpg
www.dentalassistantschools.net
www.dentalassistantschools.net

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor LenkaDátum 27. januára 2018Zdroj listverse.com © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: