Najstaršia cestovka na svete skrachovala, zájazdy ruší už aj slovenská spoločnosť!

Zdieľať
Cestovka Thomas Cook skrachovala
Foto: AP Photo/Rui Vieira

Zadĺžená britská cestovná kancelária Thomas Cook skrachovala. Informoval o tom v pondelok ráno britský úrad pre civilné letectvo, podľa ktorého firma oznámila bankrot v pondelok ráno. Na dovolenke v zahraničí sa aktuálne nachádza zhruba 600 tis. jej klientov, z toho je asi 150 tis. britských občanov.

Cestovná kancelária Thomas Cook v sobotu požiadala o štátnu pomoc. K tomuto kroku pristúpila pod tlakom veriteľských bánk vrátane peňažných ústavov RBS a Lloyds, ktoré trvajú na tom, že firma musí nájsť 200 mil. libier (GBP) pre prípad, že by potrebovala dodatočné peniaze počas zimného obdobia.

V júli spoločnosť Thomas Cook vypracovala podnikateľský plán, podľa ktorého potrebovala 900 mil. GBP. Mala ich dostať od čínskej spoločnosti Fosun, skupiny veriteľov a niektorých ďalších investorov. Skupina veriteľských bánk si však potom objednala nezávislé preskúmanie a jej finančný poradca uviedol, že Thomas Cook bude potrebovať dodatočných 200 mil. GBP nad rámec už doteraz požadovaných 900 mil. GBP.

Krach cestovnej kancelárie sa dotkol aj Slovenska. Keďže známa kancelária Neckermann je partnerom práve britskej spoločnosti Thomas Cook, od rána už prestala ponúkať zájazdy nielen u nás, ale aj v Nemecku, Česku a Rakúsku. Cestovka dala svojim klientom odporúčanie, aby sa obrátili na poisťovne. Napriek tomu slovenská pobočka ponúkala svojim klientom zájazdy ešte pred 17 hodinami, kedy na sociálnej sieti ponúkli možnosť objednať si dovolenku cez ich cestovku.

Návrat britských turistov, ktorí doslova uviazli v dovolenkových destináciách bude pritom poriadne drahým špásom. Podľa ministra dopravy Veľkej Británie Granta Shappsa daňových poplatníkov krajiny vyjde na približne 100 mil. libier (GBP). Informuje o tom portál bbc.com, ktorý dodáva, že podľa britských labouristov vláda mala cestovnú kanceláriu zachrániť. „Keď sa táto kríza začala, povedal som vláde, že by mali zasiahnuť, hoci len v záujme stabilizácie situácie, kým sa môže pripraviť reálny plán budúcnosti firmy,“ povedal John McDonnell, tieňový minister financií.

„Pozerať sa ako zaniká taký počet pracovných miest a ako taký veľký počet dovolenkárov má zničené dovolenky nie je dobrým vládnutím,“ uviedol McDonnell. Minister dopravy Grant Shapps sa však pre BBC vyjadril: „Obávam sa, že by ich to udržalo nad hladinou iba veľmi krátky čas a potom by sme boli opäť v situácii, že je aj tak nutné repatriovať ľudí.“ „Táto firma … sa mala zaoberať systémovými otázkami sveta turizmu, ktorý sa zmenil a posunul sa od pobočiek kancelárii k tomu, že každý si pobyty rezervuje online, a mala veci správne zorganizovať,“ vysvetlil minister dopravy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom