Milióny ľudí prezentujúci sa cedidlom na cestoviny namiesto pokrývky hlavy veriacich v existenciu nadľudskej bytosti v podobe špagetovej príšery. Začiatok akéhosi zvláštneho vtipu, ktorého myšlienku nepochopíte ani po dôkladnom uvažovaní? Nie. Pastafariánstvo sa totiž radí medzi najrozporuplnejšie náboženstvá súčasnosti.
Vravíš, že svet stvoril Boh? A čo tak špagetové monštrum?
Hoci sa vážne nejedná o anekdotu, hlavná myšlienka pastafariánstva sa krúti okolo paródie na základné náboženské idey. Svoju cestovinovú príšeru totiž prvýkrát do éteru vypustil v roku 2005 vtedy dvadsaťštyriročný fyzik Bobby Henderson pohoršený myšlienkou vyučovania inteligentného dizajnu (zjednodušene vysvetlené, ide o teóriu stvorenia sveta inteligentnou bytosťou) rovnocenne s evolučnou teóriou. Adresoval teda kansaskému školskému úradu znepokojený list, v ktorom zrovnoprávňoval svoju vieru v špagetovú príšeru práve so spomínaným inteligentným dizajnom. Svoje presvedčenie podoprel argumentom, že teória o stvorení sveta neodkazuje jednoznačne na jeho tvorcu, takže prečo ním nemôže byť klbko cestovín s mäsovými guľôčkami?
Ak patríš k nám, nos cedidlo na hlave!
Keďže odpoveď vlády akosi neprichádzala, Henderson zverejnil svoj list na internete a špagetové monštrum sa rýchlo stalo doposiaľ nevídaným fenoménom. Netrvalo dlho a Henderson pre vzrastajúci počet nasledovníkov napísal Evanjelium lietajúcej špagetovej príšery. Popisuje najmä obdobie pred 4000 rokmi, kedy sa neviditeľná príšera tak opila, až stvorila svet, čo jej zabralo štyri dni. Vytváranie človeka jej zabralo najviac času, keďže ho (našťastie) nezhmotňovala na svoj obraz. Zároveň do hláv ľudí zasadila falošné teórie o počiatku Zeme, len aby si overila silu ich viery. Podľa evanjelia by taktiež mali byť za božské a dokonalé bytosti považovaní piráti a piatok sa oslavuje ako sviatok, pričom sa jedia čínske cestovinové polievky. Nuž, aspoň jeden rozumný bod celého náboženstva. Možno práve preto sa pastafariánstvo zaradilo medzi uznávané náboženstvá v Holandsku a na Novom Zélande.
Tak, ako sa kresťania na verejnosti prezentujú symbolmi na znak príslušnosti k ich náboženstvu, tak sa aj pastafariáni rozhodli ukazovať okoliu svoju vieru v cestovinové stvorenie skrz cedidlo na hlave. S kresťanmi majú taktiež spoločný (aspoň okrajovo) posmrtný život, akurát s tým rozdielom, že v nebi nájdu alkohol a prostitútky a v pekle odporné pivo a prostitútky nakazené pohlavnými chorobami. Ako mŕtvi veriaci vnímajú nakazenie sa pohlavnou chorobou, nevedno.
Sú pastafariáni skutočne blázni?
Je úplne v poriadku, keď sa na pastafariánstvo dívate ako na jednu z najväčších recesií modernej doby, avšak je potrebné za Hendersonovým činom hľadieť na jeho motív. Snaží sa – aj keď s nadmernou dávkou extravagancie – poukazovať na učenie o viacerých možnostiach vzniku sveta, než je evolúcia a zásah Boha. Taktiež odsudzuje myšlienku zavrhnutia ostatných náboženstiev a stavanie kresťanstva do popredia. Vraví: ,,Miliardy kresťanov predsa veria vo vesmírneho židovského zombie, ktorý je sám sebe otcom. Prijme k sebe do neba ľudí, pokiaľ budú symbolicky jesť jeho mäso a takto ich oslobodí od zla prenasledujúceho ľudstvo od čias, kedy jedna žena vytvorená z rebra muža zjedla čarovné jablko, na ktoré ju nahovoril rozprávajúci had. Stále považujete moje náboženstvo za smiešne?“