Desivé bytosti pochádzajúce zo svetových náboženstiev - 1. časť

Zdieľať

Nielen rozprávky pre deti, ale aj náboženstvá majú svoje desivé príšery, ktorými sa snažia ľudí vydesiť k tomu, aby nasledovali rôzne pravidlá a prikázania. Ak vyznávači vier nebudú konať tak, ako majú, prídu si po nich démoni, duchovia…

Dybbuk

V židovskom folklóre existuje Dybbuk – duch mŕtveho hriešnika. Namiesto toho, aby tento duch prešiel do posmrtného života, sa rozhodol prebývať v telách smrteľníkov. V tele svojej obete môže žiť potichu a nenápadne alebo môže svojho hosťa trápiť a mučiť.

Dybbuk však môže vstúpiť len do tiel ľudí, ktorí tiež spáchali hriech.

Hriešnici, ktorý sa stali obeťou zlé ducha Dybbuk, môžu byť zachránení jedine exorcizmom vykonaným rabínom.

https://en.wikipedia.org/wiki/Dybbuk#/media/File:Dybbuk.jpg

Preta

Bytosti Preta pochádzajú z východných náboženstiev ako hinduizmus, budhizmus či sikhizmus.

Tí, ktorí sú počas života lakomí a žiarliví, môžu byť prekliati karmou. Po smrti sa títo ľudia vrátia do sveta živých v podobe Prety – bytosti s bolestivým a neukojiteľným hladom a smädom.

Nielenže má Preta ťažkosti nájsť potravu či pitie, no ak ho aj nájde, tak ho nevie vypiť a zjesť kvôli svojim maličkým ústam či neuveriteľne tenkému krku.

Prety sú často prekliate tak, aby túžili svoj smäd či hlad upokojiť nepríjemnými vecami, ako napríklad ľudskými exkrementami.

https://en.wikipedia.org/wiki/Preta#/media/File:Gaki-Zoushi.jpg

Rakshasa

S démonom Rakshasa sa môžeme stretnúť v náboženstvách budhizmu a hinduizmu. Zlí ľudia sa menia v Rakshasy – démonov, ktorí môžu meniť svoj tvar a podobu, dokážu vytvárať ilúzie a ovládajú silnú mágiu. Raksasy majú ešte k tomu jedovaté nechty alebo pazúre a požierajú ľudí.

Ich kráľ, Ravana, bol z nich najsilnejší. Nielenže mal desiatky tvári a rúk, ale bol aj nesmierne prefíkaný.

https://en.wikipedia.org/wiki/Rakshasa#/media/File:Ravana_British_Museum.jpg

Džin

Podľa islamských textov sú džinovia oddelená rasa od ľudí, ktorá žije v paralelnej realite. Nebývajú v lampách a neplnia priania, ako ich pozná väčšina ľudí.

Skladajú sa z ohňa a dymu a sú jediné bytosti okrem ľudí, ktoré dostali od Allaha slobodnú vôľu. To znamená, že džinovia môžu byť dobrotiví, neutrálni alebo zlí, rovnako ako ľudia.

Zlomyseľní džinovia sa nazývajú Ifriti. Konajú zlo, s čím im pomáhajú ich nadprirodzené schopnosti. Vedia meniť tvar a podobu, ovládajú oheň a sú imúnni voči ľudských zbraniam.

https://twitter.com/fireoftheifrit

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom