Nechutné! Toto sú najodpornejšie parazity na svete!

Zdieľať
Horizon33_2014-11-5_12-16-7

Už len samotná predstava toho, že existujú tvory, ktoré sa priživujú na živote iných tvorov, je poriadne nepríjemná. Tu je pár príkladov poriadne nechutných parazitov! Dúfame, že sa nechystáš jesť…

Vlasovec medinský – metrový červ!

Vieš si predstaviť, že máš v nohe meter dlhého červa, ktorého pohyb dokonca môžeš sledovať? Nechutná predstava, však? A predsa je reálna! Vlasovec medinský je známy aj ako guinejský červ a ide o parazita, ktorý sa tak trochu podobá na špagetu, no dorastá do dĺžky až jedného metra. Do tela hostiteľa sa dostane tým, že s človek napije zo stojatej infikovanej vody niekde v Afrike. Larvy sa dostanú do žalúdka a čriev a tam sa začnú veľmi rýchlo rozmnožovať. Samci po párení zomierajú a samičky sa snažia čo najrýchlejšie dostať z tela hostiteľa. Približne rok trvá, kým sa cez svaly a tkanivá dostanú pod kožu, najčastejšie na nohe či na ruke. Vlasovec potom vytvorí bolestivý a svrbiaci vred, ktorý si hostiteľ zvyčajne musí ochladiť studenou vodou. A to je presne to, na čo samička čaká! Po kontakte so studenou vodou totiž vred praskne a vajíčka sa dostanú do vody, kde budú čakať na ďalšieho hostiteľa.

Cymothoa exigua – parazit, ktorý žerie jazyk

Ide o parazitického mäkkýša, ktorý napáda ryby a dorastá do dĺžky približne 4 cm. Tento parazit je jediný, ktorý dokáže nahradiť orgán svojho hostiteľa. Ako mláďa sa tento parazit prichytí na jazyk rybe a potom z neho pije krv. Následne sa jazyk ryby zmenšuje a napokon sa z neho stane len malý výrastok. Parazit sa na tento výrastok potom napojí a nahradí napadnutej rybe jazyk, ktorý potom ryba môže normálne používať. Naďalej z výrastku vysáva krv a živý sa tiež rybím slizom.

Vlasovec miazgový – pôvodca slonej nohy

Tohto parazita prenášajú moskyty a stačí, aby infikovaný hmyz poštípal človeka a môže naňho takéto parazita preniesť. Vlasovec sa premiestni do lymfatického systému a potom sa začne rýchlo rozmnožovať. Jednotlivé červy potom narastajú do dĺžky niekoľko desiatok centimetrov a po čase upchajú lymfatické uzliny. Keďže lymfa nemôže prúdiť, hromadí sa a nasledujú obrovské opuchy. Tie sa najčastejšie objavujú na nohách, no môžu sa objaviť prakticky kdekoľvek na tele. V tomto štádiu sú len dve možnosti – buď zahynú červy a stav hostiteľa sa zlepší, alebo sa budú ďalej množiť a zomrie hostiteľ…

Machovec ľudský – toto by si v črevách nechcel mať!  

Tento parazit je tvorený obrovskými ústami a tiež veľkými zubami, ktorými sa parazit prichytáva na sliznici čreva, odkiaľ saje krv svojho hostiteľa. Ľuďom, ktorí majú v črevách machovca, dokonca hrozí chudokrvnosť, nasleduje zvracanie a hnačky. Larvy sa liahnú v zemi a do tela človeka sa dostanú tak, že na ňu človek bosou nohou stúpi. Potom sa cez krv a pľúca dostáva do tenkého čreva a tam sa usadí. Tento parazit patrí k veľmi rozšíreným a odhaduje sa, že dnes je ním nakazených viac ako 740 miliónov ľudí.

Strunovec – spúšťač samovraždy!

Tento parazit našťastie ľudí nenapáda. Larvy strunovca napádajú zvyčajne kobylky alebo svrčky, ktoré sa nakazia infikovanou vodou. Keď sa larva dostane do tela svojho hostiteľa, začne sa živiť jeho tkanivami a rásť, takže niekoľkonásobne narastie až je väčší ako samotný hostiteľ. Po tom, čo strunovec dospeje, bude robiť všetko pre to, aby našiel partnera na páranie. Musí sa preto dostať do vody a na začne vylučovať proteíny, ktoré menia fungovanie tela hostiteľa. Nakazený hmyz tak doskáče k vode a spácha skokom rovno do nej samovraždu a strunovec dosiahol, čo chcel a môže sa rozmnožovať ďalej.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom