Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Neďaleko Banskej Bystrice sa nachádza čarovná dedinka, ktorá ukrýva nejedno zaujímavé miesto

Sni mka obrazovky 2018 08 19 oa12.20.35.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

Na Slovensku môžeme nájsť viacero krásnych a čarovných obcí a dediniek, ktorých atmosfére stojí naozaj za to. Jednou z nich je aj Špania dolina, ktorá sa nachádza približne 14 kilometrov od Banskej Bystrice a je zaujímavá hneď z viacerých dôvodov.

Špania dolina

Špania dolina je baníckou obcou s bohatou históriou. Obcou preteká Banský potok, ktorý pokračuje úzkym údolím juhozápadným smerom k Uľanke, kde sa vlieva do Bystrice. Južne od obce sa nachádza vrch Panský diel s rekreačným strediskom Šachtičky.

#spaniadolina

A post shared by DOMINIKA? (@__domi__nika__) on

Kostol patrí medzi dominanty obce

V obci sa nachádza aj Rímskokatolícky kostol Premenenia Pána, jednoloďová pôvodne románska stavba s polygonálne ukončeným presbytériom a predstavanou vežou.

Banský historický vodovod

V obci sa tiež nachádza unikátny banský historický vodovod, ktorý bol postavený v 16. storočí. Ide o najstarší a najdlhší banský vodovod na Slovensku. V minulosti mal dĺžku viac ako 40 kilometrov a privádzal vodu do baní v Španej Doline a okolí až spod Prašivej v Nízkych Tatrách.

O tomto ste už počuli?

A ďalšia zaujímavosť spojená so Špaňou dolinou je aj tá, že keď známy moreplavec Krištof Kolumbus zakotvil na Kube, mal na palube medené prúty a dosky vyrobené z medi práve zo Španej doliny.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 21. augusta 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: