Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Nestoj, cestuj za vínom štýlovo!

Loucky klaster_znojmo.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Loucký kláštor, Znojmo. Foto: Centrála cestovného ruchu Južná Morava

Kam inam sa vydať za nádhernými vínami, než na južnú Moravu… Poradíme vám, ako (ne) vinnú výpravu povýšiť na výletnický zážitok s prívlastkom. Okrem lahodného moravského vína sa totiž pokocháte starobylou aj sviežou modernou architektúrou, privoniate k bylinkám a zveziete sa loďou. Stačí si len vybrať.

Znojemské chrámy vína

Stojí tu vyše 800 rokov. Slúžil cirkvi, vojsku, priemyslu i kultúre. Vnútri štukovej sály, románske krypty a rozsiahla pivnica. Dnes je Loucký kláštor v Znojme sídlom Znovína. Prezrite si areál, degustujte v návštevníckom centre, poučte sa v debnárskom a vinárskom múzeu. Poradí vám, kam na pešie i cyklovýlety po okolí, deti sa vonku vybláznia v preliezačkách z vínnych sudov.

Nové sídlo vinárstva LAHOFER kúsok od Znojma na seba strhlo pozornosť svetových médií ešte pred otvorením. Architektonické štúdio Chybík + Krištof totiž prišlo s čistými líniami, ktoré nasledujú tvar vínneho riadku. Môžete sem prísť ochutnávať, počúvať koncerty, tešiť sa z výhľadu na vinice.

Lahofer_znojmo.jpg
Lahofer.Foto: Vinárstvo Lahofer

Za dary Modrých hôr

Už ste počuli o Modrých horách? Mikroregión v severnej časti Pálavy spája 5 vinárskych dediniek a preslávil sa červenými vínami. Poďte nakuknúť napríklad do Vrbice. Poviete si – kopec. Ale skrýva 7 poschodí vínnych pivníc ako z rozprávky. Pivničná kolónia Pod strážnym kopcom je prešpikovaná pieskovcovými pivnicami. Každé zo siedmich poschodí má iné meno, ale inak sú objekty vzhľadovo zjednotené, vstupy pripomínajú gotický lomený oblúk.

Vrbice_ccrjm.jpg
Vrbice.Foto: Centrála cestovného ruchu Južná Morava

Máme pre vás recept na zimný splín! Objavte v Čejkovickom Sonnentore našuchorené kopčeky liečiviek. Mietso s úžasnou atmosférou, kde si okrem vône byliniek vychutnáte pohodu non plus ultra. Zážitkové exkurzie a čajový salón s kaviarňou premení jeseň na vaše najobľúbenejšie obdobie.

Sonnentor_a ejkovice.jpg
Sonentor,Foto: Sonentor

Hor sa na palubu

Vína zo Slovácka sú rozmanité rovnako ako tunajšia krajina. Nemusíte tápať, vydajte sa do Petrova. Vitajte v pamiatkovej rezervácii ľudovej architektúry Plže! Pri prechádzke malebnými uličkami každý obdivuje nečakané modré zdobenie 80 vínnych pivníc, ktoré sú unikátne a inde ich neuvidíte. A navyše – vinári tu držia službu celoročne a tak sa na suchu neocitnete.

Petrov_plze_jan halady.jpg
Petrov – Plže.Foto: Jan Halady

Romantiku krásneho Slovácka podčiarknite plavbou na lodi! Baťov kanál je technickou pamiatkou z 30.rokov a užiť si ho môžete pri riadení požičaného člna aj na výletnej lodi s kapitánom. Plavbu kombinujte s návštevou pamätihodností v okolí. Ochutnávanie krajových špecialít je v podstate nutnosť, to asi nemusíme zdôrazňovať. Pozdĺž celej vodnej cesty vedie parádna cyklotrasa.

Batuv_kanal.jpg
Baťov kanál.Foto: Centrála cestovného ruchu Južná Morava

Informačný servis

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Informačný servisDátum 27. septembra 2021