Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Obchodovanie na burze zažíva vo svete veľký rozmach

Lightbulb is located on the soil, and plant are growing.Renewable energy generation is essential in the future.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Getty Images

Ak sa spomenie výraz obchodovanie na burze, máme na mysli dva typy ľudí – investorov a krátkodobých obchodníkov. V tomto článku sa bližšie pozrieme na rozdiely.

Cieľom investora je kúpiť akciu a držať ju niekoľko rokov. Naopak, obchodník na burze akciu kúpi s cieľom predaja v niekoľko dňovom, týždňovom, alebo mesačnom horizonte. Je však krátkodobé obchodovanie s akciami lepšie ako tradičné dlhodobé investovanie?

Na to, aby ste mohli úspešne obchodovať s akciami, potrebujete v prvom rade veľmi dobre rozumieť akciovému trhu. Totižto, otvoriť si účet u online brokera a kúpiť hneď prvú akciu, ktorá vyzerá, že bude mať potenciál na rast, to nie je obchodovanie, ale hazardná hra. Práve preto mnoho obchodníkov s akciami nie je úspešných – na trh vstupujú nepripravení a spoliehajú sa na náhodu.

Ak dlhodobé investovanie považujete za nudné a s akciami chcete obchodovať krátkodobo, v prvom rade sa musíte naučiť, ako akciový trh funguje, ktoré faktory vplývajú na rast a pokles cien akcií a ktoré parametre si pri akciách všímať. Súčasťou každej akcie nie je len graf vývoja ceny, ale aj desiatky rôznych parametrov, na základe ktorých sa dá odhadnúť budúci vývoj jej ceny. Pokiaľ chcete byť úspešným obchodníkom s akciami, mali by ste dobre poznať význam týchto parametrov a vedieť sa podľa nich orientovať.

Čo je to obchodovanie na burze

Obchodovanie na burze je činnosť pri ktorej dochádza k nákupu a predaju akcií cez prostredníka, ktorým je brokerská obchodná platforma. Na burze možno obchodovať akcie, ale aj komodity ako je ropa či drahé kovy ako zlato, striebro platina. Niektorí obchodníci sa špecializujú na poľnohospodárske plodiny ako je pšenica či pomaranče.

Kedy obchodovanie na burze víťazí nad investovaním

Ako názorný príklad si môžeme uviesť dvoch ľudí, ktorí sa rozhodnú investovať do akcií Tesly.

Jeden z nich bude investor – kúpi si akciu pretože verí firme Tesla a preto plánuje držať aspoň 5 rokov, po ktorých ju možno so ziskom predá. Druhý je akciový obchodník nazvime ho špekulant– akciu si chce kúpiť len na niekoľko dní a predať ju so slušným ziskom.

Investor sa na základe svojej jednoduchej analýzy uistí v tom, že akcia Tesly má podľa neho dlhodobý potenciál na rast ceny, tak ju za pár sekúnd kúpi a následne sa už o ňu nestará. Postup obchodníka je iný. Pred kúpou akcie musí zhodnotiť množstvo faktorov, naštudovať si novinky na trhu a kúpiť akciu v čase, keď sa chystá nejaká udalosť, ktorá bude mať vplyv na krátkodobý rast ceny. Povedzme, že obchodník kúpi akciu niekoľko dní pred vyhlásením ročných hospodárskych výsledkov a plánov do budúcna, lebo verí, že táto udalosť spôsobí nárast ceny akcie.

Cena akcie Tesly následne skutočne počas dňa, kedy sú vyhlásené hospodárske výsledky a plány do budúcna, stúpne o 50 €. Obchodník následne akciu predá a je spokojný, že v priebehu niekoľkých dní zarobil 50 €. Rovnakých 50 € zarobil na svojej akcii aj investor. O pár dní neskôr sa však môže stať, že cena akcie z nejakých dôvodov klesne o 60 €. V takom prípade investor prišiel o 60 €. Obchodník, ktorý už má 50 € zarobených, môže opäť prísť na burzu opäť kúpiť akciu Tesly, počkať, kým jej cena narastie a opäť ju predať. Takto dokáže vďaka správnemu načasovaniu kúpy a predaja zarobiť viac ako investor, ktorý so svojou akciou nerobí nič a necháva ju postupne a pomaly rásť na hodnote.

Výhody a nevýhody obchodovania na burze

Aby sme si to teda zhrnuli, benefitom obchodovania s akciami je možnosť zarobiť na rôznych cenových pohybov, a teda vygenerovať vyšší výnos ako pri dlhodobom investovaní. Nevýhodou je však vyšší risk a väčšia časová náročnosť – obchodník musí pravidelne sledovať vývoj cien a noviniek vo svete, aby trafil správne príležitosti na nákup a predaj danej akcie. Riskuje pri tom, že jeho odhad bude zlý a pri obchodovaní príde o nejaké peniaze.

Negatívom obchodovania je aj daňové zaťaženie. Na Slovensku platí zákon, ktorý hovorí, že príjem z predaja akcie je oslobodený od dane, ak akciu držíte ako fyzická osoba dlhšie ako rok. Keďže investor drží akciu niekoľko rokov, po jej predaji nemusí zo zisku platiť žiadne dane. Naopak, obchodník, ktorý drží akciu len niekoľko dní či týždňov, musí svoje príjmy z predaja akcií zdaniť, vďaka čomu príde o istú časť svojho výnosu. V konečnom dôsledku je tak ťažké objektívne určiť, či je výhodnejšie obchodovanie s akciami, alebo klasické investovanie. Voľba je tak len na vás.

Informačný servis

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Informačný servisDátum 29. januára 2021