Snáď neexistuje Slovák, ktorý by nemal rád chuť Horaliek. Sú tu s nami už neuveriteľných 50 rokov a nastal čas si pripomenúť pár zaujímavých faktov. Ťažko tomu uveriť, no na území Slovenska sa každú sekundu zjedia dve Horalky od Sedity. V roku 2014 sa iba na slovenskom trhu skonzumovalo neuveriteľných 75 miliónov kusov tejto najobľúbenejšej maškrty, ktorej dejiny sa začali písať ešte za čias Československa. Veríme, že jej originálnu chuť ocenia aj ďalšie generácie a že sa budeme môcť dožiť jej storočnice.
Čokoláda od babičky dostala celú rodinu do nemocnice! Mala takú "menšiu" chybičku krásy...
Od roku 1953 sa v národnom podniku Slovenské pečivárne Sereď začala vyrábať naša milovaná Horalka. Podnik sa raketovo vyvíjal, o čom svedčí aj fakt, že o 10 rokov neskôr sa stal súčasťou pražského závodu Průmysl trvanlivého pečiva. No samostatný podnik Pečivárne Sereď, kde sa vyrábajú Horalky také, ako ich poznáme dnes, vznikol až v roku 1969.
Pre väčšinu Slovákov (ale aj Čechov) sú horalky N1 a považujú ich za svoj rodinný poklad
Cieľom bolo vytvoriť niečo, čo tu ešte nebolo, základ bol teda odlíšiť sa od konkurencie. V roku 1965 sa arašidové oplátky začali máčať obvodovo a tým spoločne s výnimočnou chuťou zabodovali. Chuť za tie roky výraznou zmenou neprešla, no obal sa menil hneď niekoľkokrát. Pôvodne bol obal s typickými kvetmi horca potláčaný len jednou, červenou farbou. Dnes má charakteristické bielo-modro-červené sfarbenie a je na ňom vyobrazený modrý kvet horca a biely kvet plesnivca.
Obal sa od roku 1953 menil hneď niekoľkokrát. Spomínaš si aspoň na jeden z nich?
Horalky od Sedity žnú úspech aj v susednom Česku, Poľsku a Maďarsku. Okrem toho ich poznajú aj v USA, Anglicku, Írsku, Singapure a Austrálii.
Pri príležitosti 50.výročia Horaliek bola vydaná aj jej špeciálna edícia. Ide o rodinné balenie horaliek, pri ktorých je zabalená spoločenská hra, pomocou ktorej budeš môcť lepšie spoznávať krásy Slovenska.
Horalka sa dedí z generácie na generáciu a uchováva sa ako rodinný poklad a „dedičstvo“ nás všetkých.