Oheň blízko detskej nemocnice a domova dôchodcov! Najzraniteľnejší museli byť evakuovaní

Zdieľať
Najky titulka kolaz.jpg
Foto: GettyImages, Hasičský a záchranný zbor

Hasiči úspešne dostali oheň pod kontrolu, ale riziko ďalších požiarov v krajine zostáva vysoké. Tento rok je pre Grécko jedným z najnáročnejších za posledné dve dekády.

Grécke úrady v utorok evakuovali detskú nemocnicu a domov dôchodcov na predmestí mesta Patra po tom, čo v oblasti vypukol lesný požiar. Hovorca hasičov Vasilis Vathrakoyiannis uviedol, že evakuácie vykonali z preventívnych dôvodov. Podľa zdravotníckych predstaviteľov evakuovali zhruba dve desiatky detí.

Vathrakoyiannis uviedol, že veľké hasičské úsilie sa ukázalo ako úspešné. Pre štátnu televíziu ERT povedal, že oheň sa rýchlo rozrástol, ale už jeho prednú časť a dynamiku dostali pod kontrolu. S požiarom, ktorý sa prehnal borovicovým lesom, bojuje zhruba 80 hasičov za pomoci 10 hasičských lietadiel.

V utorok horelo v Grécku aj na prinajmenšom troch ďalších miestach. Úrady varovali, že tento týždeň hrozí vysoké riziko lesných požiarov.

Minister civilnej ochrany Vassilis Kikilias vysvetlil, že pre nedostatok dažďov počas zimy v kombinácii s vysokými teplotami na jar je toto leto z hľadiska lesných požiarov najnáročnejšie za 20 rokov.

Väčšina krajiny je vystavená vysokému a veľmi vysokému riziku požiaru v dôsledku horúčav a veľmi silného vetra,“ povedal.

Počas uplynulého mesiaca podľa úradov vypuklo v Grécku takmer 1 300 lesných požiarov, čo je viac ako dvojnásobok oproti júnu 2023.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom