Patra Bene: Keď sú ľudia okolo mňa šťastní, tak som šťastná aj ja!

Zdieľať
Lucy 1 of 1 6.jpg
Patra Bene

Cítite už Vianoce? Ak nie, poďte sa na ne príjemne naladiť spolu s youtuberkou Patrou Bene. Tá nám vo vianočnom rozhovore prezradila, prečo má rada tieto sviatky, čo robí pred Vianocami, ale aj to, čo by na nich zmenila. Príjemne sa usaďte, pustite si koledu a Vianoce môžu začať!

Ako prežívaš predvianočné obdobie? Máš nejaké svoje rituály, ktoré rada dodržiavaš?

Keď sa tak zamyslím, tak žiadne rituály nemám, okrem vianočného dňa, kedy máme svoje každoročné tradície. Čo sa týka predvianočného času, tak to u mňa prepukne až 1.12., kedy to beriem tak, že už je december a ja si môžem vyzdobiť izbu a dať na seba vianočné pyžamo (smiech). Potom sú to 2 týždne pred Vianocami, kedy začínam pociťovať, že by som už mohla aspoň vymyslieť darčeky a potom je deň Dé, Vianoce, a tam sa premením na úplné dieťa, kedy sa ráno presťahujem k rodičom v najgýčovejšom pyžame, pozerám rozprávky, pomaly chystáme večeru a ja sa cítim, ako by som mala znova 7 rokov. Milujem tieto nostalgie a dúfam, že budeme spolu sláviť Vianoce ešte veľmi dlho.

Domasa 1 of 1 17.jpg
Patra Bene

Spomínaš si na svoje detské časy adventu a Vianoc? V čom boli iné ako sú napríklad teraz?

Ja som ročník 1993, to znamená, že moje detstvo bolo úplne iné. Čo ale dodnes prežilo, je Kevin zo Sám doma a Perinbaba. Keďže v Bratislave bolo jediné obchodné centrum Prior (terajšie Tesco na Kamennom námestí), tak som nepociťovala nejaký negatívny vplyv zo strany obchodov. Teraz je to všetko o tom, kto prvý bude mať vianočné akcie, kto bude mať výzdobu a finálne to ľuďom Vianoce znechutí. Taktiež sa zmenili priority detí. Mne stačila Barbie a bola som rada. Dnes je to o iPhonoch, o technike a kadejakých nepotrebných veciach. A ak sa mám pozrieť na zmenu v mojom živote, tak už nemám toľko času, aby som mohla Vianoce prežívať tak, ako by som chcela.

Aj keď Vianoce máme všetci pravdepodobne veľmi radi, je niečo čo ti na nich vadí, alebo čo by si na nich zmenila?

Vianoce vnímam v pozitívnom slova zmysle, takže na nich nehľadám nejaké negatíva. Ak by som ale mala spomenúť nejakú vec, ktorá mi vadí, tak je to hromadné predávanie a zabíjanie kaprov. Aj napriek tomu, že nie som vegetarián/vegán a som si vedomá, že denne zomrú milióny zvierat len preto, aby sme sa najedli, tak je to vec, ktorú vidím priamo pred obchodmi a núti ma to zamyslieť sa nad tým a súcitiť s nimi. Je mi z toho smutno. A zároveň mi je veľmi ľúto zvierat, ktoré nemajú domov. Naše mačky zahŕňame obrovskou láskou po celý rok a darček pod vianočným stromčekom si nájdu aj oni. A ak by som mohla niečo zmeniť, rada by som dopriala každému zvieraťu takú lásku.

U mnohých youtuberov (aj u teba) sú populárne vlogy týkajúce sa natáčania rôznych rutín. Poďme sa pozrieť na dennú rutinu 24.12. Ako prebieha Štedrý deň u teba?

Ako aj minulý rok, tak aj tento sa chystám točiť vlog z Vianoc, pretože mi príde pekné si zaspomínať, čo sme robili v tento deň. Tak ráno sa zobudím, dám sa dokopy a idem k rodičom. Tam pozerám rozprávky, pomáham s prípravami na večeru a keď príde čas večere, tak si sadneme za stôl a vychutnáme moment, na ktorý som čakala celý rok. Po večeri sa presúvame k stromčeku, kde si vymeníme darčeky, potom k nám príde rodina, potom idem k Miškovej rodine, potom prinesiem Miška k mojim rodičom a potom ideme k nám domov, kde si dáme darčeky navzájom. Celé to končí spánkom (úsmev).

K Vianociam neodmysliteľne patrí aj pečenie. Je súčasťou aj tvojej obľúbenej činnosti? Čo nesmie zo sladkých dobrôt na štedrovečernom stole u teba chýbať?

Každý rok si dávam prioritu týždeň pred Vianocami piecť, ale bohužiaľ mi to vyšlo len raz. Milujem klasické perníčky a linecké koláčiky. Minulý rok sa mi podarili veľmi dobré, ale bohužiaľ som nejako zapatrošila recept (smiech).

Darčeky. Radšej ich dostávaš alebo dávaš? Ktoré druhy darčekov sú podľa teba najlepšie?

Veľmi rada obdarúvam. Neviem prečo, ale mne je vždy trápne, keď všetci čakajú na moju reakciu z darčeka a ja potom neviem prejaviť emóciu a vyzerám nevďačne. Veľmi ma baví vymýšľať kreatívne darčeky. Celý rok počúvam, čo mi človek hovorí a robím si plány, čo mu kúpiť na Vianoce a veľakrát sú prekvapení, že odkiaľ to viem… Keď sú ľudia, ktorých mám rada šťastní, tak som šťastná aj ja :)

Predstav si, že niekto na niekoho zabudol, a už nemá čas mu niečo kúpiť. Aký darček by si mu poradila?

Tieto problémy som vždy riešila doma vyrobeným kupónom na niečo (smiech). Napríklad – vlastný výber pobytu niekde. Taký domáci voucher (smiech).

Máš nejaké pamätné Vianoce z minulosti, na ktoré nemôžeš zabudnúť?

Pamätám si, ako som prestala veriť na Ježiška. Bola som už stotožnená, že proste neexistuje a zrazu! Zrazu som zbadala na prechádzke okolo domu, že svetielka na stromčeku u nás doma svietia, pritom keď sme odchádzali z bytu, tak boli vypnuté. Svietiaci stromček vždy znamenal, že tam už Ježiško bol. A keď som videla, že teda svieti… na ten pocit nikdy nezabudnem. Pocit nádeje, že zázraky sa dejú.

Minulý rok si Vianoce oslavovala aj na Youtube sériou videí Vianočný týždeň, chystáš niečo podobné aj v tomto roku? Ak áno, na čo sa môžeme tešiť?

Bohužiaľ, tento rok mi vyšlo málo predsavzatí, v ktorých bol aj vianočný týždeň. Neviem si zorganizovať čas a tak sa mi často stáva, že namiesto točenia doháňam svoju prácu, ktorú som odkladala. Dúfam, že budúci rok mi vyjde viac ako tento (úsmev).

Patra Bene a novoročné predsavzatia – dávaš si ich? Máš nejaké méty aj pri natáčaní videí v roku 2018?

Motivácia vždy musí byť! Inak by som sa nikam nepohla (úsmev). Samozrejme, ako každý rok sa snažím začať s čistou hlavou a nejakými cieľmi, aby som mala za čím ísť. Čo sa týka cieľov na youtube, tak nemám žiaden konkrétny, chcela by som však túto sociálnu sieť brať vážnejšie a zodpovednejšie. Neplánovať, ale tvoriť. Nestrácať čas nad nepotrebnými vecami, ale robiť niečo zmysluplné. Uvidíme, ako to všetko dopadne a už sa neviem dočkať nových životných výziev.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom