Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Pozri sa, ako sa líšia platy absolventov slovenských vysokých škôl!

ID-10033212
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.imgur.com
reklama:
reklama:

Ministerstvo školstva spustí tento týždeň portál lepsieskoly.sk, ktorý pomôže študentom stredných škôl pri výbere vysokej školy. Okrem iného tam nájdeš uplatniteľnosť absolventov vysokých škôl na trhu práce.

Vo vyštudovanom vysokoškolskom odbore nikdy nepracovalo 46 percent absolventov a 20 percent pracujúcich absolventov titul podľa ich vlastného vyjadrenia ani nepotrebuje. Vyplýva to z prieskumu Centra vedecko-technických informácií, ktorý je súčasťou národného projektu Vysoké školy ako motory rozvoja vedomostnej spoločnosti. Zameriava sa na uplatniteľnosť absolventov vysokých škôl na trhu práce.

Ako ďalej ukázal prieskum, iba 35 percent vysokoškolákov pracuje vo svojom odbore po celý čas od ukončenia štúdia. Pribúdajú však študenti, pre ktorých na trhu práce nie je priestor.

Na základe údajov zo Sociálnej poisťovne sa prieskum venoval platom. Podľa šéfa rezortu školstva Juraja Draxlera najlepšie zarábajú absolventi informatiky či elektrotechniky. V ich prípade je aj 100-percentná úspešnosť v odbore, ktorý vyštudovali. Výrazne menej zarábajú vysokoškoláci, ktorí ukončili sociálnu prácu či humanitné vedy.

Rozdiel sa však ukázal aj pri porovnaní mužov a žien, pokiaľ ide o štúdium a prácu. Inú školu by si dnes vybralo 31 percent žien a 23 percent mužov. Tí zároveň častejšie zostávajú pracovať v odbore, ktorý vyštudovali. Mužov vo vyštudovanom odbore pracuje 62 percent, žien 48 percent.

tabulka

Výška platu absolventov alebo percento úspešnosti v odbore by mali byť podľa ministra dôležitými indikátormi pre tých, ktorí sa rozhodujú, čo študovať. Upozorňuje však, že to nemôže byť jediný indikátor. „Musíme dať verejnosti komplexné informácie o tom, ako sa absolventi zamestnávajú, pričom študent sa má rozhodnúť podľa seba. Má však dostať údaje, ktoré môžu byť pre neho dôležité, no nie pre každého sú relevantné,“ vysvetlil Juraj Draxler.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor IvkaDátum 10. februára 2015Zdroj SITA, © SITA 2015, freedigitalphotos.net, profesia.sk, video: youtube.com
reklama:
reklama:
reklama: