Počúvanie tejto skladby vraj znižuje úzkosť o 65%

Zdieľať
Pretty brunette listening to music
Cape Town, South Africa www.thinkstockphotos.com

Trpíte úzkosťou? Pozrite sa, ktorá skladba by vám mala s týmto problémom pomôcť. Vypočujte si ju, možno sa budete cítiť lepšie aj vy. 

Úzkosť je veľmi častým a veľmi vážnym problémom. Ovplyvňuje približne 18% obyvateľov. Úzkostné poruchy sa môžu vyvíjať zo súboru komplexných rizikových faktorov, vrátane genetiky, chémie mozgu, osobnosti a životných udalostí. Tí, ktorí trpia úzkosťou, vedia, ako to môže oslabiť človeka. Pocity strachu a straty kontroly môžu ovplyvniť takmer každý aspekt života človeka. Úzkostné poruchy drasticky znižujú kvalitu života miliónov ľudí.

Niektorí, ktorí trpia úzkosťou, sa obracajú na lieky. Iní sa pokúšajú o jogu, meditáciu, masáž a iné relaxačné techniky. Neurológovia vo Veľkej Británii zistili, že určitá skladba vedie k dramatickému zníženiu celkovej úzkosti o 65%.

Radio studio

Hudobná terapia a úzkosť

Výskumníci v spoločnosti Mindlab International vo Veľkej Británii sa snažili zistiť, aký typ hudby vyvoláva najväčší stav relaxácie. V štúdii sa účastníci snažili vyriešiť ťažké hádanky. Obtiažnosť úlohy spustila určitý stupeň stresu. Účastníci boli napojení na snímače na meranie úrovne stresu. Vtedy počúvali množstvo piesní. Výskumníci merali mozgovú aktivitu, srdcovú frekvenciu, krvný tlak a rýchlosť dýchania.

Štúdia dospela k záveru, že jedna skladba mala za následok 65%-né zníženie celkovej úrovne úzkosti účastníkov. Názov piesne je „Weightless“. Jej autorom je Marconi Union, ktorý sa pokúšal vyvolať veľmi uvoľnený stav. Hudobníci sa spojili so zvukovými terapeutmi, aby zabezpečili určité harmónie, rytmy a basy. Cieľom bolo vytvoriť hudbu, ktorá by spomalila srdcovú frekvenciu a krvný tlak poslucháča pri súčasnom znižovaní stresových hormónov. Vedci zistili, že hudba je taká účinná, že veľa účastníkov, hlavne žien, počas štúdie zaspalo.

Young woman lying on grass, wearing headphones, smiling

Nárast úzkostných porúch

Vzostup úzkostných porúch môže súvisieť s technológiou. Sociálne siete umožňujú deťom, dospievajúcim i dospelým porovnávať všetky aspekty svojho života so životmi druhých. Vzťahy, krásu, tvar tela, hmotnosť a bohatstvo. Nič sa nezdá byť obmedzené. Výskum ukázal, že čas na sociálnych sieťach môže spôsobiť depresiu u tých, ktorí sa porovnávajú s ostatnými.

Love listening to music

Dnešní študenti uvádzajú, že ich pocity sú výrazne izolovanejšie, citovo krehkejšie a nestabilnejšie ako u študentov v minulosti. Majú tiež nízke sebavedomie, nízku sebakontrolu a vyjadrujú pocity nespokojnosti so životom. Mnohí vedci sa domnievajú, že nárast úzkosti a iných problémov duševného zdravia súvisí s tým, ako sa mladí ľudia pozerajú na svet, namiesto toho, aby ho videli taký, aký v skutočnosti je. Ak sa stretnete s úzkosťou, hudobná terapia vám môže pomôcť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom