Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Posledné zbohom Karlovi Gottovi. Prišli aj najmladšie dcéry, slzy manželky a najdojímavejší príhovor Bohdalky

Pohreb Karla Gotta
7
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: reprofoto Česká televize
reklama:
reklama:

V katedrále sv. Víta na Pražskom hrade sa dnes konala zádušná omša za zosnulého speváka Karla Gotta. Bohoslužbu, ktorá sa začala o 11:00, slúžil pražský arcibiskup Dominik Duka a zúčastnilo sa na nej niekoľko stoviek pozvaných ľudí, medzi ktorými boli aj predstavitelia českej vlády, prezident Miloš Zeman a množstvo osobností kultúrneho života. Česká vláda na dnešný deň vyhlásila štátny smútok.

Spevákovu rakvu zdobila kytica bielych ruží a v jej blízkosti stála jeho čiernobiela fotografia a tiež štátna vlajka. Kardinál Duka okrem iného poďakoval Bohu za dar života, ktorým bol Gottov život. „Mal dar krásneho hlasu, umenie interpretácie a úsmev, ktorými napĺňal radosťou milióny poslucháčov doma i v zahraničí. Ľudia budú jeho piesne počúvať ešte roky,“ uviedol a dodal, že Gott tiež pomáhal ľuďom a uznával hodnoty, ktoré robia ľudský život krásnym a bohatým. Úryvok z evanjelia prečítala speváčka Eva Pilarová. Lucie Bílá zaspievala pieseň Ave Maria a Eva Urbanová a Štefan Margita skladbu Panis angelicus od Césara Francka. Modlitby za Karla Gotta predniesli Dagmar Havlová a Jiří Bartoška a s príhovorom vystúpila Jiřina Bohdalová.

„S pokorou, úctou a trémou stojím na tomto magickom mieste, aby som sa rozlúčila s Karlom Gottom,“ začala svoj príhovor Bohdalová. „Netrúfam si odhadnúť počet trúchliacich, ale viem, že k nim tiež patrím. Túto preťažkú úlohu mi pridelil sám Karel. Bol to on, kto rozhodol, že sa s ním budem lúčiť práve ja. Lúčenie s Karlom je ťažké, veľmi ťažké. Vedie cez potoky sĺz,“ pokračovala a príhovor zakončila slovami: „Karel by mi neodpustil, keby som svoju reč aspoň trošku neodľahčila. Tak teda Karle, počítaj tam so mnou a drž mi miesto. Mám pre teba jeden naozaj skvelý židovský fór. Nech ti je zem ľahká, milujem ťa a nie som v tom sama. Tvoja Bohdalka.“

Na liturgickom obrade, ktorý trval hodinu a pol, sa zúčastnili vdova Ivana, Gottove dcéry Charlotte Ella, Nelly Sofie, Dominika a Lucie a stovky pozvaných hostí. Medzi nimi bol prezident Zeman s manželkou Ivanou a dcérou Kateřinou, český a slovenský premiér Andrej Babiš a Peter Pellegrini, Gottovi priatelia, spolupracovníci, speváci, herci, športovci a ďalšie osobnosti verejného života. Po skončení obradu vyniesla čestná stráž rakvu so spevákovým telom a naložili ju do pristaveného pohrebného auta. V pozadí bil Zikmund, najväčší zvon v Česku, a katedrálou znela Gottova pieseň Už z hor zní zvon. Po naložení rakvy do auta začali okolostojaci tlieskať a Hradčanským námestím znela pieseň Srdce nehasnou, ktorú Gott naspieval s dcérou. Nasledovať bude posledná rozlúčka so spevákom len za účasti najbližších v pražskom motolskom krematóriu.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor steDátum 12. októbra 2019
reklama:
reklama:
reklama: