Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Používate tiež energeticky úsporné žiarovky? Buďte opatrní, obsahujú tieto škodlivé látky.

78a03948ab1ecfa8bd84d62fe9669fad.jpg
9
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
sk.pinterest.com
reklama:
reklama:

Aj keď sú úsporné, môžu nám bohužiaľ aj uškodiť. Viete prečo a kedy? 

Úsporné žiarovky sa stali už skôr takým štandardom v domácnostiach. Ale čo málokto vie je, že niektoré z nich nielen usporia energiu, ale bohužiaľ môžu mať aj vážne nepriaznivé účinky na naše zdravie.

https://pixabay.com/sk/svetlo-žiarovka-energie-svetlý-1721389/
pixabay.com

Mnoho ľudí je veľmi nešetrných k žiarovkám, najmä ak sú poškodené. Mali by sme s nimi vždy zaobchádzať veľmi opatrne, pretože často obsahujú jedy, ktoré by nemali vstúpiť do životného prostredia. Nasledujúce zložky sú najnebezpečnejší vinníci, ktorí môžu byť obsiahnutí v týchto žiarovkách.

https://pixabay.com/sk/žiarovky-lampy-svetlo-žiarovka-932838/
pixabay.com

Fenol

Fenol je bezfarebná, kryštalická pevná látka. Dráždi kožu, oči a sliznice. V závažných prípadoch môže spôsobiť popáleniny a aj otravu. Preto by ste mali byť opatrní, keď máte čo do činenia so žiarovkami, ktoré obsahujú túto látku. Opatrnosť je potrebná najmä v uzavretých priestoroch. Ak máte podozrenie, že ste prišli do styku s fenolom, mali by ste si telo dôkladne umyť vodou a ihneď to konzultovať s lekárom.

https://twitter.com/LightBulbscom/status/737784565805289472/photo/1?ref_src=twsrc%5Etfw
twitter.com

Ortuť

Toxické účinky ortuti sú dobre známe. Bohužiaľ, tento prvok je často nevyhnutnou súčasťou energeticky úsporných žiaroviek. Zvlášť tehotné ženy a deti by mali byť opatrné pri predaji výrobkov s ortuťou, pretože ich imunitný systém je často oslabený alebo ešte nie je úplne vytvorený. Tento neurotoxín, ktorý bol predtým často používaný v teplomeroch, je škodlivý pre mozog, obličky, pečeň a napáda imunitný systém. Preto aj tu treba zvýšenú opatrnosť, zvlášť v uzatvorených priestoroch.

https://pixabay.com/sk/teplomer-počasie-ortuť-teplota-159888/
pixabay.com

Naftalén

Naftalén je bezfarebná, krištalická, pevná látka, ktorá môže byť korozívna do značnej miery. Naftalén je nielen škodlivý, ale aj nebezpečný pre životné prostredie. Získava sa z čiernouhoľného dechtu. Používa sa aj ako dezinfekcia alebo insekticíd, hlavne na mole. Spôsobuje intenzívne podráždenie, nevoľnosť a bolesti hlavy. Obzvlášť nebezpečné je to vtedy, keď je žiarovka poškodená a nevšimnete si uniknutie naftalénu. Preto znovu, ak by ste prišli do kontaktu s ním, mali by ste okamžite navštíviť lekára.

https://pixabay.com/sk/žiarovka-svetlo-elektrina-energie-932793/
pixabay.com

Karcinogény

Odkedy začali vyrábať tieto žiarovky je známe, že sú karcinogénne. Pretože súčet ich zložiek predstavuje potenciálny smrtiaci mix. Preto by sme mali byť všetci veľmi opatrní, pri každej manipulácii s touto žiarovkou.

Karcinogén je vlastne chemická látka alebo zmes chemických látok, a tiež rad faktorov ktoré spôsobujú rakovinu, alebo zvyšujú jej výskyt. Je to vysoko početná skupina, ktorá atakuje genetický materiál. Môže ním byť aj ionizujúce žiarenie, dlhodobé zápalové procesy, či iné rizikové komplexné vplyvy.

https://pixabay.com/sk/úsporná-žiarivka-žiarovka-svetlo-256681/
pixabay.comsporná-žiarivka-žiarovka-svetlo-256681/

Spomínané žiarovky sú natoľko veľmi toxické, že by sme ich nemali vyhadzovať dokonca ani do bežného odpadu. Čo je ale najdôležitejšie, buďte vždy naozaj opatrní pri ich používaní. A ak sa aj stane, že sa nejaká poškodí, mali by ste rýchlo vyvetrať priestor, v ktorom sa práve zdržiavate a odísť odtiaľ minimálne na 20 minút.

Niektoré žiarovky sa prestali predávať
Žiarovky, ktoré spadajú do energetických tried horších ako C postupne vypadávali z predaja približne od roku 2009. Týkalo sa to klasických žiaroviek, ktoré spadajú do energetickej triedy E. Neskôr sa prestali predávať obyčajné žiarovky s príkonom nad 100 wattov vrátane a o pár mesiacov sa hranica posunula na 75 wattov. Od roku 2012 sa zákaz predaja týka všetkých žiaroviek. Nahradili ich halogénové žiarovky spadajúce do triedy C a kompaktné žiarivky triedy A.

https://sk.pinterest.com/pin/528539706253240775/
sk.pinterest.com

Ak máte doma náhodou nejaké zvyšné staré klasické žiarovky, môžete ich využiť a vyrobiť si z nich krásne dekorácie alebo aj takéto originálne ozdoby na vianočný stromček :)

https://sk.pinterest.com/pin/425308758531311120/
sk.pinterest.com
reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Autor: NikaDátum 20. decembra 2016Zdroj www.gutfuerdich.co © Najky.sk, iDen Media s.r.o.
K téme
reklama:
reklama:
reklama: