Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Poznáš ten čudný pocit v oku? Tu je vysvetlenie!

12596496_1297759950251163_2143946361_n.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: pixabay.com
reklama:
reklama:

Určite si zažil ten zvláštny pocit v očiach a následne ten pohľad. Tu je vysvetlenie.

Možno si si všimol podivné malé veci plávajúce bezcieľne v tvojom zornom poli. Sú známe ako „vločky“ a asi 70% ľudskej populácie ich zažíva. Očné vločky sa môžu javiť ako čierne alebo šedé bodky, pavučiny alebo guľôčky, ale nespôsobujú žiadnu bolesť alebo nepohodlie. Väčšinou sú malé a rýchlo sa presunú zo zorného poľa.

Odborne sa tento jav označuje ako blue field entoptic phenomenom (BFEP), čo by sa dalo pomenovať ako entoptický fenomén modrého poľa. Spôsobujú ho biele krvinky, ktoré sa pri pohybe hlavy dostávajú pred sietnicu a zhromažďujú sa v oblasti známej ako žltá škvrna (v mieste najostrejšieho videnia).

Za normálnych okolností, červené krvinky absorbujú modrú časť svetelného spektra, čo mozog dokáže správne vyhodnotiť. V porovnaní s tým, biele krvinky absorbujú modré spektrum vo väčšej miere. Tým, že červených krviniek je v porovnaní s bielymi oveľa viac, mozog nesprávne vyhodnotí, že svetlo prichádzajúce cez biele krvinky je oveľa svetlejšie. Výsledkom sú pohybujúce sa bodky vo vizuálnom poli človeka.

Najlepšie tento jav pochopíš, ak sa dlhší čas budeš pozerať na čistý biely papier alebo krásnu modrú oblohu.

Bez nazvu 2.png
www.youtube.comFoto: www.youtube.com
reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor NikaDátum 28. januára 2016Zdroj www.wittyfeed.com © Najky.sk, iDen Media s.r.o.
K téme ,
reklama:
reklama:
reklama: