Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Praktické tipy, ako roztiahnuť tesné kožené topánky

Young School Girl Student Wearing Black Shoes and White Socks ,
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: dreamstime.com

BRATISLAVA 2. augusta (Najky.sk) – Pred kúpou si topánky zväčša vyskúšate. Čo však v prípade, ak diskomfort začnete pociťovať až neskôr a začnú vás omínať, až keď ich máte na nohách obuté dlhšie? A možno ste sa pri kúpe spoľahli na to, že sa časom predsa len prispôsobia a roztiahnu… V tom prípade sú naše tipy určené práve vám.

Zvlášť pri kožených topánkach, ktoré stoja nemálo peňazí, by nás zlá kúpa mohla mrzieť. Takisto detská obuv nie je lacnou záležitosťou. Deťom nožička neustále rastie, a ak vsadíte na kvalitné barefoot topánky alebo ich alternatívy, napr. na celokoženú, výlučne šitú d.d.step obuv bez toxických látok, môžete pomocou určitých trikov dobu nosenia týchto topánok o niečo predĺžiť.

Najznámejší spôsob, ako zabezpečiť topánke pekný tvar a zabrániť rôznym deformáciám, je vkladať do nej obuvnícke kopyto, resp. napínadlo na obuv. Ak kopyto doma nemáte, alebo aspoň nie v detských veľkostiach, nahradíte ho vrecúškom na ľad, prípadne novinovým papierom. Čo sa týka roztiahnutia topánok celkovo i na určitých miestach, sú však nasledujúce triky vhodnejšie:

Hrubé termo ponožky do sandálov

Áno, čítate dobre – lyžiarky nie sú jediné, kde nájdu termoponožky svoje uplatnenie. Do sandálov, alebo akýchkoľvek iných topánok, ktoré vás tlačia, si nazujte hrubé ponožky a fénom na vlasy ohrievajte celú topánku, ale najmä tie miesta, kde vás tlačí najviac. Nakoniec chvíľku pohybujte nohou dopredu a dozadu, a samozrejme do strán. Ako je známe, termo ponožky sú priepustné a odvádzajú od tela vlhkosť, teda aj pot, a preto pri fénovaní v tesnej obuvi nebudú nohy toľko trpieť. Pozor na dôležité lepené spoje, tam to s ohrievaním nepreháňajte, aby sa nerozpustilo lepidlo!

Men's and women's trendy shoes, bright socks
Foto: dreamstime.com

Vrecúško na ľad pomôže tiež

Napĺňajte vrecko vodou dovtedy, kým sa nezaplní celá topánka. Následne ho poriadne uzavrite, aby voda nevytiekla. Ten istý postup realizujte aj pri druhej topánke. Potom pár umiestnite na celú noc do mraziarenského boxu. Po vybratí počkajte, nech sa ľad vo vreckách trochu roztopí a následne vrecúška vyberte. Ak sú topánky stále úzke, celý proces zopakujte ešte raz.

Novinový papier – na tesné, ale i premočené topánky

V prípade rozťahovania do každej topánky vložte vlhký pokrčený novinový papier. Dávajte pozor, aby ste topánku neprepchali a nezdeformovali ju. Papier nechajte vo vnútri vyschnúť, prípadne takto vyplnené topánky umiestnite do mrazničky. Namiesto novinového papiera môžete použiť aj mokré ponožky. Novinový papier má veľmi dobrú schopnosť odsávať vlhkosť, preto aj keby vám topánky navlhli v daždi, môžete ho použiť rovnakým spôsobom, akurát ho vkladáte suchý. Tým zabezpečíte topánkam rýchlejšie a šetrnejšie schnutie.

Surové zemiaky –  roztiahnu, zbavia zápachu a ošetria

Ide o prírodný prostriedok, ktorým rozšírite obuv a navyše ju zbavíte nepríjemného zápachu. Ošúpte dva primerane veľké zemiaky a vložte každý do jednej topánky. Nechajte ich pôsobiť celú noc a ráno vyberte. Zvyšky zemiakov poutierajte vlhkou handričkou. Surový zemiak tiež prospieva koži. Využite ho preto aj pri čistení topánok. Odstráňte hrubú špinu, pretrite kožu zemiakom, následne natrite vazelínou a naimpregnujte.

Alkohol a voda – pri detských topánkach radšej nie!

Ďalšou možnosťou, ako prispôsobiť topánky nohe, je vytvoriť si vlastný „rozťahovací“ sprej. Postriekajte topánku na problémových miestach roztokom alkoholu a vody v pomere 50:50. Ak sú už obe topánky v mieste otláčania dostatočne mokré, obujte si ich, pokojne aj s hrubšími termo ponožkami, a kráčajte tak dlho, kým tieto miesta nevyschnú. Samozrejme, tento spôsob je v prípade detských topánok vhodný najmenej.

Inzercia

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor kikaDátum 2. augusta 2019