Prepadnite obliečkam z mikrovlákna: spoznajte ich plusy

Zdieľať
1.jpg
Foto: Áčko

Ste zástanca klasiky? Presvedčený, že posteľné obliečky musia byť vyrobené z bavlny a iné nestoja za nič? Dajte šancu mikrovláknu.

Isto sa zhodneme, že dobrý spánok je pre ľudský organizmus dôležitý. Niektoré štúdie dokonca hovoria, že z nedostatku spánku sa nám zmenšuje mozog. Spánok totiž podľa dánskej neurovedkyne Maiken Nedergaardovej funguje ako umývačka riadu. Mozog vyčistí od jedovatých odpadových proteínov, ktoré sa behom dňa nahromadili v mozgových bunkách. Dlhodobý nedostatok spánku, môže viesť až k strate buniek.

Nech to znie akokoľvek zvláštne, spánok ovplyvňuje viacero faktorov. Jedným z nich sú dobre zvolené obliečky na paplón a vankúš. Najbežnejšou voľbou sú bavlnené posteľné obliečky, no stále väčšiu obľubu získavajú obliečky vyrobené zo syntetických vlákien – mikrovlákna.

Čo je mikrovlákno?

Ide o umelé vlákno vyrábané zvlákňováním polymérov – polyesteru, polyamidu. Mikrovlákno je 20x tenšie než prírodné hodvábne vlákno a 100x tenšie než ľudský vlas! Má široké uplatnenie v odevnom priemysle, ale aj v domácnosti – všetci poznáme „zázračnú“ handričku. Mikrovlákno sa vyrába z polyesteru a polyamidu, čo je tkanina veľmi husto tkaná. Z tohto dôvodu obmedzuje prítomnosť peľov a roztočov, čím nie je zdrojom alergénov. Kvalitné mikrovlákno je hebké a prekvapivo jemné.

Ako hodváb

Rovnako hebké sú aj obliečky na paplón a vankúš ušité z mikrovlákna. Svojou kvalitou pripomínajú hodváb. Obľubu získavajú aj pre svoje výborné termoregulačné schopnosti. Zatiaľ, čo v lete príjemne chladia, v zime naopak, udržujú telesnú teplotu. Veľkou výhodou obliečok šitých z mikrovlákna je, že sa im roztoče a iné alergény z „diaľky vyhýbajú“. Preto sú dobrou voľbou pre alergikov.

2.jpg
Foto: Áčko

Predsudky

Mnohí si možno pamätajú prvotiny obliečok, ktoré prišli na trh ušité z mikrovlákna. Boli nepriedušné, nabité statickou energiou, človek sa pod nimi vedel poriadne spotiť, prípadne sa doslova kĺzal po perine. Dnes sa už bavíme o plnohodnotnej, kvalitnej látke s množstvom benefitov. K spomínanej mäkkosti a hebkosti treba pridať ľahkosť. Posteľné obliečky z mikrovlákna sú ľahučké a poddajné.

Nenáročná starostlivosť

Vďaka tomu, že mikrovlákno je husto tkaná tkanina, vyznačuje sa vysokou odolnosťou a trvácnosťou so zachovaním farebnosti. Veľkým plusom obliečok z mikrovlákna je, že majú jednoduchú údržbu. Pri praní nepotrebujú žiaden špeciálny program, stačí im 40 stupňov. Po vypraní extra rýchlo vyschnú. V lete im stačí necelá hodinka pobytu na slnku a môžete ich znovu použiť vo vašej posteli. Doslova. Posteľné obliečky z mikrovlákna totiž nie je nutné žehliť.

Informačný servis

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom