Progresívci bojujú za práva veriacich! Aké zmeny navrhujú v registrácii cirkví?

Zdieľať
280877_6570898390d5f641536260 640x420.jpg

S rastúcim počtom ľudí bez náboženského vyznania a neregistrovaných cirkví (1,35 milióna) je potrebné prehodnotiť podmienky registrácie, ktoré obmedzujú práva napríklad budhistov.

Štát podľa progresívcov diskriminuje veriacich, chcú preto navrhnúť spravodlivú registráciu. Poslanec a bývalý duchovný Ondrej Prostredník (PS) upozornil, že súčasné pravidlá na registráciu cirkví nie sú spravodlivé ani k veriacim, ani neveriacim. Hnutie preto navrhuje systém registrácie, ktorý by bol spravodlivejší.

„Na Slovensku rastie počet ľudí bez náboženského vyznania, aj tých, ktorí sa hlásia k neregistrovaným cirkvám a náboženským spoločnostiam. Dokopy je to 1,35 milióna ľudí, pričom k neregistrovaným konfesiám sa hlási 57-tisíc z nich,” informoval Prostredník na základe údajov zo sčítania obyvateľstva z roku 2021.

Budhisti nemôžu vlastniť majetok

Štát podľa neho však znemožňuje napríklad budhistom alebo utrechtským starokatolíkom, aby mohli vo vzťahu k štátu vystupovať ako cirkev alebo náboženská spoločnosť. Neumožňuje im ani vlastniť majetok a budovať vlastné bohoslužobné budovy.

Prostredník podotkol, že súčasnú podmienku na 50-tisíc členov by nesplnila ani väčšina v súčasnosti registrovaných cirkví.

Dve fázy registrácie

Podľa návrhu PS by registrácia mohla prebiehať v dvoch fázach. Prvou fázou by bolo preukázanie toho, že dokážu fungovať bez štátneho príspevku, a že ich činnosť prispieva k tvorbe rešpektujúcej súdržnej spoločnosti a až v druhej fáze by mali nárok na príspevok od štátu.

Predsedníčka výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny Lucia Plaváková (PS) uviedla, že tento návrh posilňuje zodpovednosť cirkví pri dodržiavaní základných práv a slobôd všetkých ľudí.

„Ľudské práva sú jedným z pilierov demokracie, aj cirkvi by mali prispievať k tomu, aby bol tento pilier dostatočne pevný,” dodala Plaváková.

Štát má pristupovať ku všetkým rovnako

Podľa predkladateľov návrhu je kľúčové, aby štát pristupoval ku všetkým obyvateľom rovnako, a to bez ohľadu na to, či majú, alebo nemajú náboženské vyznanie.

„Až to by bolo naplnením požiadavky z roku 1989, ktorou bola odluka cirkvi od štátu,“ zdôraznilo PS. Poslankyňa Zora Jaurová (PS) doplnila, že v demokratickej spoločnosti musí štát umožniť slobodne sa hlásiť ku svojej viere.

„My však dnes máme štátom uznané cirkvi, ktoré majú len niekoľko desiatok členov, ale od nových spoločenstiev štát požaduje absurdnú hranicu 50-tisíc členov, aby im priznal rovnaké práva. Túto nerovnováhu sa našou novelou snažíme odstrániť,” uzavrela Jaurová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom