Diskriminácia naopak? Muži trpia v typických ženských povolaniach!

Zdieľať
Najky povolania
Foto: Canva

Hlavným dôvodom nižších platov žien môže byť materstvo, čo poukazuje na potrebu zmeny kultúrneho nastavenia spoločnosti.

Smernica Európskej únie, ktorú plánuje Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR onedlho implementovať aj na Slovensku, sa zameriava na zníženie rozdielnych platov medzi mužmi a ženami. Analytik Róbert Chovanculiak z inštitútu Iness poukázal v tomto prípade na nedávnu meta-analýzu, podľa ktorej sa diskriminácia žien znížila.

Výskumníci prišli na to, že za posledné dekády nerovnomerné postavenie žien v typických mužských povolaniach kleslo, alebo až vymizlo. Naopak sa začala objavovať diskriminácia mužov v typických ženských povolaniach.

Prieskum medzi akademikmi a laikmi

Autori v rámci svojej štúdie tiež spravili prieskum medzi akademikmi a laikmi, kde sa ich pýtali, ako vysokú mieru diskriminácie odhadujú. Obe skupiny nadhodnotili jej prítomnosť vrátane akademikov, ktorí sa venujú problematike rozdielov medzi mužmi a ženami v práci.

Meta-analýza teda odhalila, že zatiaľ čo zamestnávatelia netrpia rodovými stereotypmi, spoločnosť si naďalej myslí, že firmy stále diskriminujú ženy. Naďalej to však neznamená, že ženy a muži majú na trhu práce rovnaké postavenie, no problémom už nie je diskriminácia zamestnávateľov.

Dôvod nižšieho odmeňovania žien

Jedným z hlavných zdrojov nižšieho odmeňovania žien v práci môže byť materstvo. Ženy prerušia kariérny rast a po materskej dovolenke preferujú skôr flexibilnejšie zamestnanie. Podľa analytika Róbert Chovanculiaka z Iness problémy s mzdami by sa mohli vyriešiť jedine zmenou kultúrneho nastavenia spoločnosti.

Na Slovensku máme jednu z najdlhších rodičovských dovoleniek v rámci Európskej únie, čo prispieva k nižšiemu ohodnoteniu žien. V prípade jej zníženia z troch na jeden rok by mohlo dôjsť k znižovaniu mzdovej penalizácie žien na trhu práce. Rovnako by tejto problematike podľa analytika pomohla aj deregulácia škôlok, ich spravodlivé financovanie cez normatív a podobne.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom