Slobodní muži sa toho, že budú na Vianoce sami, boja viac ako ženy

Zdieľať
dvojica, pár, Vianoce
ilustračné: thinkstock.sk

Ľudia počas zimných mesiacov vyhľadávajú partnerov, pretože je zábavnejšie zostať doma a pozerať televíziu s niekým. Klišé, podľa ktorého je pred sviatkami tlak si niekoho nájsť a usadiť sa iba na ženy, neplatí.

Podľa novej štúdie práve muži majú väčšiu obavu, či si niekoho pred Vianocami nájdu. Na prieskume sa zúčastnilo 4 054 osôb, z ktorých bolo až 71 % znepokojených ohľadom začatia nového vzťahu v porovnaní s 58 % žien.

Viac ako tri štvrtiny účastníkov oboch pohlaví priznali, že sa cítia osamelí. Viac mužov sa priznalo, že to je negatívna stránka toho byť single.

„To spochybňuje tradičnú myšlienku šťastného slobodného mládenca, ktorý je viac orientovaný na to byť single ako jeho ženský ekvivalent,“ uviedla psychologička Dr. Linda Papadopoulosová. Ženy, ktoré sú single, majú tendenciu tvoriť silnejšie priateľstvá a ktoré napĺňajú ich potrebu intimity a zabraňujú tomu, aby sa cítili osamelé.

dvojica, pár, Vianoce

Muži, na druhej strane, rovnakú úroveň emocionálneho vzťahu s priateľmi či rodinou mať nemusia. Podľa výskumov im tiež chýba intimita, viac ako ženám.

Medzi vecami, ktoré účastníci uviedli ako prínosy toho byť single, boli napríklad osobná nezávislosť, čas na svoje koníčky, sloboda v noci a spojenie s inými ľuďmi. Dve pätiny z nich súhlasili, že by radšej boli sami, ako s nesprávnou osobou.

„Je dôležité, aby sme považovali stav byť single za voľbu životného štýlu, ktorá sa môže kedykoľvek zmeniť,“ uviedol výkonný riaditeľ spoločnosti Relate Chris Sherwood. „Zbytočný tlak zo strany priateľov, rodiny a spoločnosti môže viesť ľudí k tomu, aby začali mať vzťah pred tým, než budú pripravení, alebo pochopia, čo od nich chcú,“ dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom