Putin sa s Merkelovou nezhodol, išiel na Berlusconiho párty!

Zdieľať
Europe Asia Summit
German Chancellor Angela Merkel, front left, Russian President Vladimir Putin, right, Italian Prime Minister Matteo Renzi, center, and French President Francois Hollande arrive for a meeting on the sidelines of the ASEM summit of European and Asian leaders in Milan, northern Italy, Friday, Oct. 17, 2014. Russian President Vladimir Putin is looking to get relief from Western economic sanctions imposed since Russia's annexation of the Crimean Peninsula and its support for a pro-Russia insurgency in eastern Ukraine. To that end, he has scheduled a series of meetings on the sidelines of a two-day ASEM summit of European and Asian leaders. (AP Photo/Daniel Dal Zennaro, POOL)

Milánsky summit je pre ruského prezidenta príležitosťou sa po dlhých mesiacoch stretnúť s lídrami západných krajín, ktoré ho pre dianie na Ukrajine považujú za neželanú osobu

MILÁNO 17. októbra – Ruský prezident Vladimir Putin sa s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou osobne rozprával takmer dve a pol hodiny, no k žiadnej zhode vo veci krízy na Ukrajine sa nedopracovali. Rokovania Merkelovej s Putinom v talianskom Miláne sa pretiahli až cez polnoc a dominovali mu diskusie o podmienkach napĺňania septembrového memoranda z Minska o prímerí na východe Ukrajiny. Podľa vyjadrení ruskej vlády obaja lídri „pokračovali vo vyjadrovaní vážnych rozdielov v pohľadoch na zdroje ukrajinského vnútorného konfliktu ako aj korene“ súčasného diania. Predsedníčka nemeckej vlády údajne trojnásobnému prezidentovi Ruska pripomínala nutnosť dodržiavať záväzky v záujme upokojenia situácie. Východisko z krízy, ktorá spôsobila najhoršie vzťahy medzi Ruskom a Západom od studenej vojny, však nenašli.

Talianske médiá v piatok informovali, že Putin sa po skončení rozhovoru s líderkou najväčšej európskej krajiny zúčastnil na párty svojho dávneho priateľa, talianskeho expremiéra Silvia Berlusconiho. Rodák z Milána si kvôli nemu od súdu dokonca vymohol súdne povolenie na strávenie noci mimo domáceho väzenia. Putin s ním údajne pobudol až do tretej hodiny, no ráno už bol prítomný na programe summitu. Jeho štvrtkový začiatok vrátane pôvodného termínu stretnutia s Merkelovou zmeškal. Putin sa totiž zdržal v Srbsku, kde na jeho počesť usporiadali veľkolepý program. Ruský líder navyše narušil oficiálny program, keď na následnú slávnostnú večeru viac ako 50 prítomných lídrov prišiel v momente, keď stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy prednášal slávnostný prípitok. Milánsky summit je pritom pre Putina príležitosťou sa po dlhých mesiacoch stretnúť s lídrami západných krajín, ktoré ho pre dianie na Ukrajine považujú za neželanú osobu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom