Rakúska SPÖ pobavila internet, pre počítačovú chybu vyhlásila nesprávneho lídra strany

Zdieľať
Hans Peter Doskozil
Hans Peter Doskozil. Foto: AP Photo/Ronald Zak, File

Tešil sa predčasne. Krajinský hajtman Burgenlandu Hans Peter Doskozil sa stal lídrom Sociálno-demokratickej strany Rakúska (SPÖ) iba na niekoľko hodín. Po tom, čo ho na víkendovom sneme hlavnej opozičnej strany Rakúska zvolili za predsedu, v pondelok jeho víťazstvo odvolali.

Na pondelkovej narýchlo zvolanej tlačovej konferencii šéfka straníckej volebnej komisie oznámila, že išlo o počítačovú chybu a novým lídrom strany sa stáva menej známy starosta mesta Traiskirchen Andreas Babler.

„Podľa vedúcej volebnej komisie Michaely Grubesovej získal Babler 317 hlasov a Doskozil 280,“ uviedla rakúska agentúra APA. Podľa Grubesovej v pondelok hlasy prepočítali, pretože v pôvodnom súčte chýbal jeden hlas. Počas prepočítavania prišli na to, že sobotný výsledok hlasovania bol opačný z dôvodu počítačovej chyby pri vkladaní údajov do tabuľky.

Po chaose, ktorý strana spôsobila začali na sociálnych sieťach pribúdať vtipné narážky na počítanie hlasov štýlom SPÖ.

SPÖ odvolala pre počítačovú chybu výsledky hlasovania o lídrovi strany
Zdroj: Facebook

Sociálni demokrati boli naposledy súčasťou vládnej koalície po voľbách v roku 2017. V parlamentných voľbách 2019 získali 21,2 percenta hlasov, čo bol najhorší volebný výsledok od roku 1970 a umiestnili sa ďaleko za konzervatívnou Rakúskou ľudovou stranou (ÖVP), ktorá teraz vládne so Zelenými.

SPÖ sa v súčasnosti umiestňuje v predvolebných prieskumoch na druhom mieste za krajne pravicovou Slobodnou stranou Rakúska (FPÖ), ktorá ťaží z frustrácie spoločnosti spôsobenej vysokou infláciou. FPÖ používa na získanie podpory pre seba príznačnú tvrdú rétoriku v otázke migrácie, píše AP.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom