Slovenské mimovládky stoja proti novému zákonu! Tvrdia, že je nezákonný a porušuje európske právo

Zdieľať
Najky titulka 6 1.jpg
Foto: Canva

S podporou Transparency International a ďalších organizácií žiadajú poslancov o diskusiu a navrhujú vlastné zmeny pre vyššiu transparentnosť.

Mimovládne organizácie Via Iuris, Nadácia Zastavme korupciu a Transparency International Slovensko (TIS) a ďalšie organizácie vyzývajú poslancov Slovenskej národnej strany na diskusiu k novele zákona o mimovládnych organizáciách.

Mimovládky tvrdia, že zmeny sú v rozpore s európskym právom a poslali parlamentným stranám vlastné návrhy, ako by sa mohla zvýšiť transparentnosť financovania mimovládok aj ich dôveryhodnosť.

Novela zákona, ktorá je v druhom čítaní v Národnej rade SR, má podľa predkladateľov priniesť vyššiu transparentnosť. Organizácie, ktoré majú zdroje zo zahraničia to budú musieť povinne uvádzať pri svojom názve. V prípade pochybenia ich bude môcť ministerstvo vnútra rozpustiť. Podobný maďarský zákon označil Európsky súdny dvor v rozpore s európskym právom,“ priblížili mimovládne organizácie.

Rozpor s ústavou a právom EÚ

Katarína Batková z Via Iuris tvrdí, že viaceré časti predložených zmien sú v rozpore so slobodou združovania chránenou ústavou, aj v rozpore s Chartou základných práv Európskej únie (EÚ).

Mimovládky navrhujú, aby sa z predloženého návrhu vypustilo ustanovenie o označovaní organizácií so zahraničnou podporou, taktiež chcú, aby sa zachovala anonymita darcov s tým, že štát bude mať právo tieto dary kontrolovať tak, ako doteraz.

Zdôrazňujú, že povinné zverejnenie mien všetkých darcov by taktiež bolo v rozpore s právom EÚ. Ocenili však rozšírenie povinnosti predkladať výročnú správu a za užitočné považujú, ak budú verejné účtovné uzávierky.

Dezinformačné weby

Kritika mimovládok v tomto prípade mieri naslepo, keďže práve organizácie ako tie naše dlhé roky zverejňujú aj nad rámec zákona svoje výročné správy, auditované účtovné závierky či zoznam donorov a zdroje financovania.

Dlhodobo zároveň podporujeme aj väčšiu transparentnosť naprieč tretím sektorom, nemalo by sa tak však diať cez škodlivé nálepkovanie či neúmernú byrokraciu a likvidačné sankcie,“ myslí si riaditeľ TIS Michal Piško.

Martin Suchý z Nadácie Zastavme korupciu zas pripomína, že v minulosti sa pri investigatíve stretli s tým, že viaceré občianske združenia, ktoré prevádzkujú dezinformačné webové stránky, nezverejňovali o sebe takmer nič a hospodárili s nemalými rozpočtami. „Verejnosť by mala vedieť, odkiaľ majú peniaze, keďže majú snahu ovplyvňovať verejnú mienku,“ skonštatoval Suchý.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom