Slovenský betlehem v Rajeckej Lesnej je nádherný

Zdieľať
Img_3289.jpg

Obdobie Vianoc je pre veľa ľudí tým najkrajším obdobím počas roka a veľa z nich sa to Vianoce tešia už pár týždňov pred ich začatím. Neodmysliteľnou súčasťou Vianoc je aj betlehem ako jeden z najväčších symbolov. Na Slovensku je možné nájsť hneď viacero unikátnych betlehemov medzi ktoré patrí aj ten v Rajeckej Lesnej. Už ste si ho boli pozrieť?

Autor tohto betlehemu

Autorom tohto betlehemu je majster Jozef Pekara, ktorý začal s tvorbou tohto diela už v roku 1980. Hlavnou myšlienkou prečo s tým začal bol jeho odkaz ako veriaceho človeka, obdivovateľa krás Slovenska, rezbára a konštruktéra.

Img_3288.jpg

Kde sa betlehem nachádza?

Betlehem vznikal až 15 rokov a nachádza sa v Rajeckej Lesnej, konkrétnejšie v Dome Božieho milosrdenstva, alebo je tento priestor známy aj ako Dom Božieho narodenia, kde je samotný betlehem inštalovaný.

Img_3287.jpg

Čo tento betlehem zobrazuje?

Tento betlehem nezobrazuje len Kristovo narodenie, ale aj dejiny slovenského národa. Samotná scéna Božieho narodenia sa nachádza v strede diela a je začlenená do obce Rajecká Lesná. Okolo tejto scény narodenia môžete vidieť všetky slovenské regióny so svojimi najznámejšími miestami a pamiatkami. Nechýba tam Bratislava, Trenčín, Orava, Trnava či Košice. V pozadí tiež môžete vidieť Kriváň, ktorý je často považovaný za jeden z najväčších symbolov Slovenska. Okrem toho je tam stvárnený bežný život a pracovné činnosti slovenského ľudu v minulosti.

Img_3289.jpg

Zaujímavé údaje o tomto betleheme

Tento betlehem patrí k tým najznámejším dreveným dielam na Slovensku. Celé dielo je 8,5 metra dlhé, 2,5 metra široké a až 3 metre vysoké. Spolu sa tam nachádza približne 300 postáv, z ktorých sa dokonca polovica aj pohybuje. Betlehem je prístupný aj verejnosti a tak si ho za dobrovoľné vstupné môžete pozrieť aj zblízka.

Img_3290.jpg

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom