Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Smutná správa! Zomrela herečka Eva Krížiková († 85)

Eva Krížiková
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Eva Krížiková Foto: SITA
reklama:
reklama:

Do hereckého neba odišla ďalšia legenda slovenského divadla, či filmu. Dnes v nemocnici v Malackách zomrela Eva Krížiková († 85). Tá patrila k najznámejším a najpopulárnejším herečkám u nás. Hrala v desiatkach filmov, inscenácií, či divadelných predstavení.

O smrti Krížikovej informovala hovorkyňa Slovenského národného divadla. „Pre celé generácie vďačných divákov patrila k dámam slovenského umenia – divadelného, filmového i televízneho. Na doskách našej prvej scény vytvorila za šesť desiatok rokov viac ako 120 postáv. S príchodom Evy Krížikovej prichádzala na javisko radosť zo života, oplývala darom humoru a človečinou. Slovenské národné divadlo si jednu z ich najvýznamnejších umelkýň pripomenie na spomienkovom stretnutí na začiatku nasledujúcej divadelnej sezóny,“ povedala Izabela Pažítková.

Herečka sa narodila 15.7.1934 v Bratislave. Až do roku 1949 vyrastala v Račišdorfe, dnešná Rača. Už ako dieťa sa túžila stať niekým iným, prezliekala sa do rôznych šiat a spievala. Ako mladé dievča chodievala s orchestrom Elektrotechnickej fakulty vysokej školy spievať po večierkoch. Bavilo ju to, no ostal z toho len koníček. Eva Krížiková vyštudovala herectvo na konzervatóriu v triede profesora Budského (1949 – 1953). Na svoje štúdium si spomína: „Na konzervatóriu, kde som študovala zrušil odbor herectvo a presunuli nás do okresného Domu kultúry, ktorý sídlil pri SND. Tak sa stalo, že som bola od rána do večera v divadle.“ Už vtedy dostala aj malé roly v divadle. Po absolvovaní školy pôsobila pani Eva jednu sezónu v Armádnom divadle v Martine a od roku 1954 pôsobí v SND v Bratislave.

Eva Krížiková odohrala v SND obrovské množstvo postáv. Našťastie je to herečka, ktorá zahrá všetky druhy postáv – dramatické, komediálne a aj pre detičky. Preto ju majú radi nielen dospelí návštevníci, ale aj malí diváci. Eva Krížiková sa objavuje na televíznej obrazovke od začiatku vysielania televízie na Slovensku. Odohrala množstvo inscenácií, napríklad PŠTROSÍ VEČIEROK (1969) pod vedením pána Pántika. Táto inscenácia je nezabudnuteľnou prehliadkou výborných hercov z Bratislavy. Mladí diváci si určite spomenú na seriál LETO S KATKOU (1975), kde hrala spolu s J. Valom a maličkou K. Zatovičovou. No a nesmieme zabudnúť ani na herecký koncert, ktorý nám ukázala spolu s Ivanom Rajniakom v ČERVENOM VÍNE (1976). V televízii si zahrala aj v populárnych BAKALÁROCH. Pani Eva bola aj jednou z najpopulárnejších osobností v televíznej relácii VTIPNEJŠÍ VYHRÁVA.

Debutovala vo filme Lazy sa pohli v roku 1951. Neskôr si zahrala vo filme Paľa Bielika V PIATOK TRINÁSTEHO (1953), kde hrala spolu s Ondrejom Jariabkom a Františkom Dibarborom. O dva roky sa objavila aj v jednej z najlepších slovenských komédií z tých rokov ŠTVORYLKA, kde opäť hrala s Františkom Dibarborom. V roku 1958 hrá jednu z postáv vo filme STATOČNÝ ZLODEJ, kde exceloval aj Jozef Kroner. Tu sa stretáva nielen s pánom Kronerom, ale aj s pani H. Meličkovou či M. Gregorom. Pripomeniem ešte film, kde si opäť zahrala s F. Dibarborom, v roku 1976 to bola komédia POZOR, IDE JOZEFÍNA!.
Pani Eva Krížiková zanechala nezabudnuteľnú umeleckú stopu ešte v jednom médiu. Bol to rozhlas. Tu strávila množstvo rokov pri rozhlasových Silvestroch a zábavných programoch. Bola hlavnou postavou v rodinnom seriáli KRÁLIKOVCI, kde hrala spolu s L. Haverlom a J. Kronerom. Za svoje umenie a majstrovstvo dostala Eva Krížiková mnoho ocenení a uvedenie do Siene slávy (2004). Bola jej udelená aj cena Andrea Bagara (1973) či cena Herečka roka (2001) a Kvet Tálie (2001).

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor redDátum 31. marca 2020Zdroj ČSFD
reklama:
reklama:
reklama: