Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Smutná správa: Zomrela kráľovná českého šansónu Hana Hegerová

Hana Hegerová
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Hana Hegerová Foto: tn.nova.cz
reklama:
reklama:

Vo veku 89 rokov zomrela legendárna speváčka Hana Hegerová. „Prvá dáma českého šansónu“ skonala v pražskej Nemocnici Na Homolce, kde ju pred mesiacom hospitalizovali po zlomenine krčka. Informáciu pre portál iDNES.cz potvrdil vydavateľ Tomáš Padevět s tým, že v posledných chvíľach bola „obklopená rodinou“.

Hana Hegerová sa narodila 20. októbra 1931 v Bratislave ako Carmen Farkašová. Na bratislavskom konzervatóriu vyštudovala herectvo a krátko pôsobila v žilinskom mestskom divadle, pričom už vtedy vystupovala s rodným priezviskom svojej mamy ako Hana Čelková. Neskôr účinkovala v Tatra revue v Bratislave. Od roku 1958 žila v Prahe, kde bola členkou divadla Rokoko i divadla Semafor.

Preslávila sa svojimi verziami francúzskych šansónov a koncom 60. rokov minulého storočia dokonca vystupovala aj v parížskej Olympii. Predstavila sa tiež napríklad na Svetovej výstave v Montreale a úspech slávila aj v Nemecku, kde do roku 1975 vydala štyri albumy. V roku 1988 sa v ankete Zlatá nota stala najlepšou speváčkou roka, cenu získal aj jej azda najslávnejší album Potměšilý host (1987) a pieseň Levandulová, ktorú nahrala s Petrom Hapkom V októbri 2010 vydala svoju poslednú štúdiovku Mlýnské kolo v srdci mém. Ako herečka mala svoj debut na striebornom plátne vo filme Frona (1954). Zaujala najmä v hudobných filmoch ako Kdyby tisíc klarinetů (1964) alebo Ta naše písnička česká (1967), no predstavila sa napríklad aj v drámach ako Naděje (1963) či Poslední motýl (1990).

V roku 1996 česká Akadémia populárnej hudby uviedla Hanu Hegerovú do Siene slávy a v roku 2002 jej vtedajší český prezident Václav Havel udelil medailu Za zásluhy.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor redDátum 23. marca 2021
reklama:
reklama:
reklama: