Šokujúce účinky alkoholu! Vedel si, že alkohol pôsobí ako protijed? :-O 4. časť

Zdieľať
BELARUS "DRUNKEN" CHECKERS
A young man drinks a cognac shot during a "drunken" checkers competition in a night club in Minsk, Belarus, Saturday, Sept. 24, 2005. Every time a competitor loses a piece to his opponent, he must drink a shot of cognac or vodka. (AP Photo/Dmitry Brushko)

Jasné, alkohol ťa môže pokojne aj zabiť a určite nie je dobré to s ním preháňať! No občas, ale vážne len občas, sa môže stať, že alkohol nám prospieva. Neveríš? Presvedčíme ťa v našom seriáli.

Predstav si, že vypiješ nemrznúcu zmes – hoci nevieme, prečo by si to robil, ale čisto hypoteticky.

Nemrznúca kvapalina obsahuje látku ethylenglykol, ktorá je vlastne zodpovedná za to, že nemrzne.

Ale keď sa táto látka dostane do tela, spôsobí zvracanie, hnačku, paranoju a dokonca môže mať človek z nej aj halucinácie a príznaky demencie.

COLD RIVER VODKA
A bottle of Cold River vodka is seen Thursday, Oct. 13, 2005, in Freeport, Maine. The Cold River Distillery uses Maine potatoes to make its vodka. (AP Photo/Robert F. Bukaty)

Napokon sa ethylenglykol premení v tvojom tele na šťavelan vápenatý, ktorý vytvorí kryštáliky a tie napadnú pečeň a rozmixujú ju na kašu a potom nasleduje smrť.

No keď vypiješ nemrznúcu kvapalinu a zavoláš záchranku, vraj by ti mali poradiť, aby si urýchlene vypil pár poldecákov vodky!

Etanol, ktorý vodka obsahuje, totiž začne okamžite vyplavovať ethylenglykol z tela v podobe moču.

Táto metóda je tak účinná, že sa dokonca používa aj v nemocniciach a odporúča sa, aby si pacient vypil ešte predtým, než sa do nemocnice dostane.

V Austrálii údajne zachraňovali doktori človeka, ktorý vypil nemrznúcu kvapalinu tak, že mu napojili alkohol priamo do žily a tak ho vyliečili!

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom