Strašidelné pozadie rozprávok od Disneyho 2. časť

Zdieľať
Sipkova ruzenka.jpg

Mnohí ľudia vedia, že niektoré z ich milovaných animovaných rozprávok od Disneyho, ktoré pozerali toľkokrát dokola ako deti a často aj ako dospelí, majú naozaj strašný a strašidelný pôvod. Originál verzie zahŕňajú znásilnenia, kanibalizmus, mučenie a iné veľmi nepríjemné udalosti. Niektorí ľudia si myslia, že Disney zlepšil pôvodné verzie a urobil ich prístupnejšie verejnosti a hlavne detskému publiku, ale sú tu aj názory ľudí, podľa ktorých Disney v prerozprávaní zlyhal. Tu je pár príkladov.

Šípková Ruženka

Spiaca Krásavica spí na stovkách hnijúcich mŕtvol v príbehu od bratov Grimovcov. Víla tu začaruje bábätko, aby zomrelo v pätnástich rokoch po tom, ako sa pichne vretenom do prsta. Iná dobrá víla kliatbu zmierňuje tak, že síce sa princezná do prsta pichne, ale „len“ zaspí na sto rokov. Takže v deň pätnástich narodenín sa princezná pichne vretenom do prsta a upadne do spánku podobnému smrti, ktorý sa rýchlo šíri po celom kráľovstve. V okolí hradu vyrastá plot z tŕňov, cez ktorých sa stovky mladých mužov pokúša preniknúť k princeznej. Avšak tŕne sú také husté, že muži v nich uviaznu a zomierajú mizernou pomalou smrťou. V stom roku prichádza princ, pred ktorým sa plot z tŕňov premení na kvety a otvorí sa pred ním. Princ nájde Šípkovú Ruženku, pobozká ju, ona sa prebudí a kliatba je preč. Bratia Grimovci čerpali inšpiráciu od Giambattistu Basileho, podľa ktorého je ale dej zamotanejší. V diele príde kráľ k spiacej princeznej a znásilní ju. Tá otehotnie a porodí dvojčatá. Jedno z detí vycucne princeznej spod nechta začarovanú črepinu a princezná sa prebudí. Kráľova manželka sa pokúsi deti zabiť a naservírovať ich kráľovi ako jedlo a princeznú chce upáliť zaživa, avšak sa jej to nepodarí. Namiesto princeznej (volá sa Tália) zhorí kráľovná a kráľ, princezná a ich deti si žijú šťastne až do smrti.

Sipkova ruzenka.jpg

Pocahontas

V skutočnosti bola Pocahontas unesená, znásilnená a zavraždená. Všetko je založené na tom, ako ranní kolonisti obsadili Virgíniu. Pocahontas mala asi len desať rokov, keď sa prvýkrát stretla so Smithom. Je pravda, že Smith bol uväznený Indiánmi, ale vo svojom pôvodnom vyhlásení Smith hovorí, že sa Indiáni k nemu správali láskavo. Až o mnoho rokov neskôr, keď sa meno Pocahontas stalo v Anglicku známym, Smith si vymyslel príbeh o tom, ako ho dievča zachránilo pred popravou. Keď mala Pocahontas sedemnásť rokov, bola unesená Angličanmi a držaná za výkupné. Jej manžel Kokoum bol zabitý a Pocahontas bola opakovane znásilňovaná, až otehotnela. Bola násilne donútená konvertovať na kresťanstvo, prekrstená na Rebeku a vydatá za anglického tabakového farmára Johna Rolfeho, aby bolo tehotenstvo legitímne. V roku 1615 Rolfe odcestoval do Anglicka a Rebeka bola oblečená do korzetu a prezentovaná na verejnosti ako symbol pokrútenej americkej divočiny. Po dvoch rokoch v Anglicku chcel Rolfe odísť do Virgíne a nasadol na loď,keď raz pri večeri Pocahnotas začala vracať a ostalo jej zle. Ešte ani neopustili Temžu a Pocahontas zomrela strašnou a bolestivou smrťou. Anglické historické záznamy si nie sú isté príčinou smrti tejto divokej krásky, ale spomínajú zápal pľúc, tuberkulózu a aj osýpky. Avšak v knihe Pravdivý príbeh Pocahontas autori L. Custalow a A. L. Daniel špekulujú, že počas svojho pobytu v Anglicku sa Pocahontas dozvedela o ich zámeroch zničiť domorodé indiánske kmene a o zhabaní ich majetkov. Keďže sa niektorí mohli obávať, že ich politické stratégie prezradí, bola naplánovaná jej vražda. Otrávili ju skôr, ako sa dostala späť domov a skôr ako mohla niečo vyzradiť. Pocahontas mala len dvadsaťdva rokov, keď zomrela.

Portrait of beautiful native american woman

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom