Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Sú tieto zvieratá naozaj vegetariáni? Pozri sa, čo o nich zistili vedci!

zvieratá, zaujímavosti
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
sxc.hu, freedigitalphotos.net
reklama:
reklama:

Na zvieracích vegetariánov sa my ľudia zvykneme dívať tak nejako špeciálne. Pôsobia totiž milo, neagresívne, zraniteľne, napokon živia sa len rastlinkami. Toto si mysleli aj vedci, kým sa neukázalo, že niektorým zvieracím vegetariánom nie je aspoň občasná konzumácia mäsa a krvi vôbec cudzia.

Jelene, ovce, papagáje druhu Lori, kravy či napríklad také hrochy. Všetko sú to zvieratá, ktoré si pravdepodobne automaticky spájaš s rastlinnou stravou, teda zo „zeleným“ jedálničkom. Napadlo ti niekedy, že realita tomu nemusí zodpovedať? Čítaj ďalej a dozvieš sa, ako sa veci skutočne majú.

Je známe, že hrochy, keď sa nahnevajú, môžu byť nebezpečné pre človeka i pre ostatné zvieratá. Hoci zvyčajne žerú trávu, bolo zdokumentovaných viacero prípadov, keď nepohrdli bezbrannou antilopou, ktorá sa napríklad nič netušiac prišla napiť zo zdroja vody, a v zlomku sekundy sa z lenivo vyzerajúceho vodného tvora zmenili na vraždiace beštie. Okrem toho je o hrochoch známe, že keď majú možnosť, nepohrdnú ani nejakou tou zdochlinou. Ich vegetariánsku povahu definitívne vyvracia, že sú bez väčších problémov schopné kanibalizmu.

hroch
freedigitalphotos.net

Ani kráľ lesa – jeleň – nie je žiadny Bambi. Zje totiž prakticky všetko, čo sa nebráni. Rád si pochutná na rybách, vtákoch, králikoch a dokonca i na pozostatkoch iných jeleňov.

jeleň
sxc.hu

Milo pôsobiace huňaté ovečky zo škótskych ostrovov, napríklad z takého ostrova Rum, tak zdivočeli (asi z toho, že mali málo kvalitnej potravy), že sa vzdali svojho prirodzeného rastlinného jedálnička a už si veľmi nevyberajú, čo zjedia. Pochutnajú si napríklad aj na mláďatách morských vtákov.

ovca
sxc.hu

Papagáje druhu Lori nie sú len milé, krásne sfarbené vtáky, ale dokážu byť tiež malými lačnými mäsožravcami. Niekedy, keď sa prejedia nektáru a peľu, „siahnu“ aj po niečom mäsitejšom.

papagáj lori
sxc.hu

Málokto by to zrejme povedal, ale aj kravy dokážu občas porušiť svoje stravovacie návyky, napríklad tak, že si pochutnajú na kuriatkach. Stáva sa to ale len vtedy, keď nemajú inú voľbu, teda keď majú buď nedostatok svojej prirodzenej rastlinnej potravy, alebo trpia celkovou podvýživou.

kravy
sxc.hu

Zdá sa teda, že aj v stravovaní niektorých zvieracích vegetariánov zohráva dôležitú úlohu jeden z najzákladnejších a najprirodzenejších pudov vôbec, a to pud sebazáchovy.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor JankaDátum 2. apríla 2015Zdroj www.popsci.com © NAJKY.sk, iDen Media s.r.o.
K téme
reklama:
reklama:
reklama: