Táto jedna potravina vám pomôže zaspať a navyše posilní váš IQ

Zdieľať
Restauracia vecera jedlo pixabay.jpg
ilustračné: pixabay.com

Pridanie jednej zdravej a chutnej potraviny do vašej stravy vám pomôže pri zaspávaní a v dôsledku toho môže tiež zvýšiť váš IQ. Neveríte?

Dobrá správa pre ľudí, ktorí chcú zaspávať s ľahkosťou a navyše aj zvýšiť svoj IQ. Nová štúdia vedcov z Pensylvánskej univerzity hovorí, že pravidelná spotreba rýb zlepšuje poznávanie a zaspávanie. Vedci tiež zistili, že deti, ktoré jedia ryby aspoň raz do týždňa, majú IQ vyšší o takmer 5 bodov.

Ryby sú plné omega-3 mastných kyselín, ktoré sú dôležité pre správnu funkciu neurónov. Hoci predchádzajúce štúdie už súvislosť medzi omega-3 mastnými kyselinami a inteligenciou odhalili, spojenie medzi konzumáciou rýb, lepším spánkom a inteligenciou doteraz odhalená nebola. Až nová štúdia zistila, že u detí pravidelne konzumujúcich ryby boli hlásili lepšie výsledky v testoch zručností, mali tiež lepší spánok.

„Spánok je nevyhnutý pre funkcie i zdravie mozgu. Mozog upevňuje dôležité spomienky, zabúda zbytočné informácie a pokračuje v praktizovaní zručností, ktoré sa naučil počas dňa. Dobrý spánok je základom vysokého pamäťového výkonu a riešenia problémov,“ hovorí neurovedec Dr. Don Vaughn.

Výskumníci prišli na to, že nedostatočný spánok je často sprevádzaný antisociálnym správaním, slabým spoznávaním a rôznymi ďalšími problémami. Je teda zrejmé, že omega-3 mastné kyseliny ovplyvňujú mozgovú štruktúru a výkon. Vedci však nezistili, aké je správne množstvo konzumácie tejto potraviny. Zvýšený príjem rýb je však jednoznačnou zárukou zlepšenia spánku a poznávania nových vecí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom