Taylor Swift v detstve jazdila na koni, teraz je z nej úspešná speváčka a herečka

Zdieľať
profil Taylor swift

Taylor Swift všetci veľmi dobre poznáme. Vedeli ste o nej však aj tieto zaujímavosti? 

Taylor Swift, celým menom Taylor Alison Swift, je známa a úspešná americká speváčka, skladateľka a herečka. Keď mala deväť rokov, s rodinou sa presťahovala do Wyomissing v Pensylvánii, kde navštevovala základnú školu vo West Reading a strednú školu Wyomissing Area Junior/Senior School.

V tomto mladom veku tiež zaujala v hudobnom divadle a vystupovala v produkciách Berks Youth Theatre Academy muzikálu Grease, Annie, Bye Bye Birdie a The Sound of Music.

Hoci Taylor pravidelne navštevovala hodiny spevu a herectva, ani po niekoľkých rokoch konkurzov v New Yorku nedostala žiadnu rolu. Preto sa začala zaujímať o country hudbu. Odvtedy vystupovala počas víkendov na miestnych festivaloch, rôznych veľtrhoch, kaviarňach, karaoke súťažiach a podobne.

V 14-tich rokoch sa presťahovala do Nashville v Tennesse, kde pomaly rozbiehala svoju kariéru v country hudbe. Podpísala zmluvu s nezávislým vydavateľstvom Big Machine Records, čím sa stala najmladšou skladateľkou, ktorú si kedy najalo nakladateľstvo Sony/ATV Music.

Svoj prvý album vydala ako vychádzajúca country hviezda v roku 2006 a má názov Taylor Swift. Vďaka jej tretiemu singlu „Our Song“, sa stala najmladším človekom, ktorý bez pomoci napísal a vystúpil s piesňou číslo jeden v rebríčku Hot Country Songs. V roku 2008 obdržala nomináciu na Cenu Grammy pre najlepšieho nováčika.

V roku 2008 bol vydaný jej druhý album s názvom Fearless. Vyhral 4 ceny Grammy a tým sa Taylor stala najmladšou víťazkou Ceny Grammy za album roka. Jej tretí a štvrtý albumSpeak Now (2010), a Red (2012) spolu predali viac ako milión kópií počas prvého týždňa predaja ich vydania v USA. Jej piaty popovo zameraný album 1989, bol vydaný v roku 2014. V jeho prvom týždni sa predalo viac kópií ako akéhokoľvek iného albumu za posledných 12 rokov.

Taylor a jej skvelá hudba naozaj valcovali. Stala sa prvou ženou, ktorá dvakrát vyhrala Cenu Grammy za album roka. Jej šiesty album Reputation bol vydaný v roku 2017 a pilotný singel „Look What You Made Me Do“ zlomil niekoľko svetových rekordov.

Ocenenia a úspechy Taylor Swift

Medzi najväčšie úspechy taylor patrí 10 cien Grammy, 22 Billboard Music Awards, 11 Country Music Association Awards, 8 Academy of Country Music Awards a jedna Brit Award. Je jednou z najlepšie predávaných umelcov všetkých čias. Predala viac ako 40 miliónov albumov vrátane 27,1 milióna v USA a má na konte 130 miliónov singlových stiahnutí.

Taylor tiež spolupracovala vo filmoch, ako sú Valentine’s Day (2010) a The Giver (2014). V roku 2015 sa stala najmladšou ženou, ktorá kedy bola na zozname Forbes „100 Most Powerful Women“. Umiestnila sa tu na 64. mieste.

Okrem hudobného priemyslu sa pohybuje aj v tom filmovom. Zahrala si napríklad v romantickej komédii Na sv. Valentína, Darca a v animovanej rozprávke Lorax prepožičala svoj hlas jednej z hlavných postáv.

Zaujímavosti o Taylor Swift, o ktorých ste možno netušili:

– dátum narodenia – 13. december 1989

– miesto narodenia – Pensylvánia, USA

– hudobný žáner – country, pop, pop-rock

– hrá na gitare, banjo, ukulele aj klavír

– je vraj posadnutá vysokými opätkami, ale nosí ich málokedy, lebo sa bojí že spadne

– okrem skladania piesní rada maľuje

– najväčší hudobný vplyv na ňu mala Shania Twain a jej babička, ktorá bola operná speváčka

– v USA vlastní celú škálu rozľahlých nehnuteľností vrátane sídla v hodnote 25 miliónov dolárov v Beverly Hills a tiež má niekoľko nehnuteľností v hlavnom meste hudby, v Nashville

– jej otec Scott Kingsley Swift je finančný poradca banky Merrill Lynch, jej matka Andrea Gardner Swiftová, rodená Finlayová, je ženou v domácnosti, predtým pracovala ako obchodná jednateľka investičného fondu

– má mladšieho brata Austina

– v roku 2014 sa Taylor stala podľa magazínu People najlepšie oblečenou ženou, kedy nechala za sebou hviezdy ako Rihanna, Blake Lively či Jennifer Lopez

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom