Tieto izbové rastliny sú jedovaté, niektoré až smrteľne

Zdieľať
Prýštec (Euphoria pulcherima)
Prýštec www.gettyimages.com

Izbové rastliny skrášlia prostredie, prečistia vzduch a do našich domovov prinesú kúsok živej prírody.  Vedeli ste však o tom, že väčšina izbových rastlín je jedovatá? Nemusíte hneď panikáriť, ani ich vyhadzovať ich z bytu. Pokiaľ si dáte pozor pri manipulácii s nimi, nebezpečenstvo vám nehrozí.

Horšie je to v prípade, ak máte v dome malé deti alebo zvieratá, ktoré by časti rastliny mohli chcieť zo zvedavosti ochutnať. V takom prípade buďte obozretní a umiestnite ich radšej na bezpečné miesto, mimo dosahu zvedavých obyvateľov domácnosti.

Dieffenbachia (Dieffenbachia)

Dieffenbachia je veľmi obľúbenou izbovou rastlinou, najmä pre svoju nenáročnosť a zaujímavú kresbu listov. Pri manipulácii s ňou sa však musíte mať na pozore. Obsahuje kryštalické štruktúry s jedovatou šťavou, ktorá môže spôsobiť podráždenie kože, ústnej dutiny a hrdla. Pri manipulácii s ňou je vhodné používať rukavice, požitie vyvoláva bolestivé opuchy a môže spôsobiť aj smrť.

Dieffenbachia
Dieffenbachia www.gettyimages.com

Rododendron (Rododendron)

Rododendrony sú okrasné rastliny s nádhernými kvetmi a patria medzi obľúbené doplnky záhrad a domácností. Ich listy a kvety však obsahujú látky zvané grayanotoxíny, ktoré môžu spôsobiť problémy s trávením, závraty a v extrémnych prípadoch aj srdcové problémy. Preto si po manipulácii s touto rastlinou dôkladne umyte ruky a dajte pozor, aby nej nemali prístup deti a zvieratá.

Rhododendron
Rododendron www.gettyimages.com

Filodendron (Philodendron)

Filodendron je bežná izbová rastlina, ktorá sa pestuje v domácnostiach v rôznych variáciách. Jej listy a stonky obsahujú kalciumoxalátové kryštály, ktoré sú jedovaté a môžu spôsobiť podráždenie ústnej dutiny a hrdla. Aj keď toxicita tejto rastliny nie je extrémne vysoká, pri požití zvieratami alebo malými deťmi môže spôsobiť otravu, či dokonca smrť.

Filodendron (Philodendron)
Filodendron www.gettyimages.com

Azalka (Rhododendron simsii)

Azalka je populárna izbová a záhradná rastlina s bohatými kvetmi rôznych farieb. Rovnako ako rododendrony, aj azalky obsahujú grayanotoxíny, ktoré sú jedovaté pre ľudí a zvieratá. Požitie ktorejkoľvej časti rastliny môže spôsobiť bolesti brucha, dýchacie ťažkosti, či dokonca kómu, až smrť. Preto pri manipulácii s ňou používajte rukavice a uložte ju na bezpečné miesto.

Azalka (Rhododendron simsii)
Azalka www.gettyimages.com

Lopatkovec (Spathiphyllum)

Lopatkovec je polulárna izbová rastlina s tmavozelenými listami a bielymi kvetmi. Obsahuje látku zvanú kalciumoxalát, ktorá môže pri požití spôsobiť podráždenie ústnej dutiny, hrdla a žalúdka. Najmä pre malé deti môže byť nebezpečná a po prehltnutí vyvolať opuch pier, jazyka, zvracanie alebo hnačku.

Lopatkovec (Spathiphyllum)
Lopatkovec www.gettyimages.com

Potos (Epipremnum aureum)

Potos je obľúbená izbová rastlina so srdcovými listami, pomerne nenáročná na starostlivosť. Aj na tienistom mieste sa rýchlo rozrastie a svojimi šplhavými stonkami skrášli váš príbytok. Ak však máte doma malé deti alebo zvieratá, radšej sa tento rastline vyhnite. Potos obsahuje látku, ktorá môže spôsobiť podráždenie pokožky a slizníc.

Potos (Epipremnum aureum)
Potos www.gettyimages.com

Prýštec (Euphoria pulcherima)

Prýštec, známy tiež ako vianočná ruža patrí rovnako medzi populárne izbovky s krásnymi pestrofarebnými kvetmi. Prýštec najkrajši a prýštec ohnivý však obsahuje latex, ktorý pri kontakte spôsobuje podráždenie pokožky a nebezpečný je najmä pre oči. Pri manipulácii s touto rastlinkou by ste mali používať rukavice a vždy si dobre umyť ruky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom