Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Tieto jedinečné technické pamiatky na Slovensku ste už navštívili?

Sni mka obrazovky 2018 09 12 oa15.29.31.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

Slovensko je krajinou, v ktorej sa nachádza veľké množstvo zaujímavých technických pamiatok, ktoré by mal každý z nás aspoň raz vidieť a navštíviť. Vybrali sme tie najzaujímavejšie. Ktoré z nich ste už navštívili?

Chmarošský viadukt pri Telgárte

Chmarošský viadukt je jednou z najznámejších a najkrajších technických pamiatok na Slovensku. Ide o 113,6 metrov dlhý a 18 metrov vysoký železničný most, ktorý bol postavený v 30. rokoch minulého storočia na trati 173 Červená Skala – Margecany. Chmarošský viadukt je zaujímavý aj tým, že je historicky prvou členenou oblúkovou konštrukciou zo železobetónu v Československu.

Mincovňa v Kremnici

Táto mincovňa je štátnym podnikom, ktorá bola založená 17. novembra 1328 a založil ju kráľ Karol I. tak, že povýšil mesto Kremnica z osady na mesto a udelil mu privilégium na prevádzku mincovne. Ide o najstarší nepretržite fungujúci podnik na svete.

Vodný mlyn v Kolárove

Na mŕtvom ramene Malého Dunaja v Kolárove sa nachádza jedinečná pamiatka,  plávajúci vodný mlyn, posledný na Slovensku. K mlynu vedie najdlhší celodrevený zastrešený most v Európe. V súčasnosti sa v mlyne nachádza Múzeum vodného mlynárstva, v ktorom je možné vidieť aj unikátny stroj na výrobu rybárskych sietí, jeden z prvých na svete.

Vodný žľab Rakytovo

Jedinečnou pamiatkou na strednom Slovensku je aj vodný žľab Rakytovo pri Dolnom Harmanci, ktorý sa v minulosti využíval na spúšťanie vyťaženého dreva z neprístupného lesného terénu až do dolín.

Historické lesné železnice

Na Slovensku  máme dve lesné železnice, ktoré stále premávajú Čiernohronskú lesnú železnicu Historickú železnicu vo Vychylovke. Určite patria k zaujímavým pamiatkam našej krajiny, ktoré sa oplatí vidieť.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 13. septembra 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: