Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

TOP škandály kandidáta na premiéra: Matovič dva týždne pred voľbami valcuje a dýcha na krk Ficovi

Igor Matovič
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Igor Matovič Foto: SITA
reklama:
reklama:

Šliape na päty Smeru a razom sa z neho stal líder opozície. To, čo sa ešte pred niekoľkými týždňami javilo ako nemožné, je dnes realitou. Posledné prieskumy pred volebným moratóriom naznačujú jasný trend. Igor Matovič a jeho hnutie OĽaNO doslova valcuje svojich súperov a každým jedným prieskumom sa mu zvyšujú preferencie. Tie posledné sa zastavili nad 15 percentami, zatiaľ čo Fico a jeho družina majú niečo vyše 16. 

Matovič je teda kandidátom na toho, kto bude po voľbách o dva týždne miešať karty a môže byť tým, kto dostane poverenie na zostavenie vlády. On sám sa síce do úlohy budúceho premiéra nepasuje, napriek tomu to vyzerá tak, že by mohol byť on jedným z najvplyvnejších mužov na Slovensku. Stačilo by mu k tomu odhodiť ego a sadnúť za jeden stôl s ostatnými stranami z opozície. Tu je však najväčší kameň úrazu toho, ako budú rozdelené sily po 29. februári. Matovič si totiž kladie jasné podmienky, ktoré musia byť zakotvené v koaličnej zmluve a to sa jeho potencionálnym partnerom nepozdáva. Napriek tomu je dosť možné, že si tieto podmienky bude mať právo určovať práve on. Ani samotný líder Obyčajných však nie je úplne nevinný kvietok a má za sebou niekoľko menších, či väčších škandálov. Ktoré to sú?

Tým najväčším prúserom v jeho politickej kariére sú opletačky pre jeho nejasné účtovníctvo vo firme regionPress za roky 2002 až 2004. Pred vyšetrovateľmi mal totiž doklady zatajiť, čo potvrdila aj samotná NAKA. Vyplýva to aj z uznesenia o zastavení trestného stíhania vedeného pre prečin skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie v súvislosti s firmou regionPress. Pred tromi rokmi vyštrovateľ trestné stíhanie síce uzavrel, no jediným dôvodom bolo premlčanie skutku. Problémom bol napríklad predaj regionPressu v roku 2008 Pavlovi Vandákovi, kedy mal Matovič chcieť manipulovať s účtovníctvom. Vtedy daniari vykonávali vo firme kontrolu a zistili niekoľko nezrovnalostí. Išlo napríklad o kúpu tlačiarenského stroja, ktorý Matovič nezaradil do nadobudnutého majetku. Odôvodnil to vtedy tým, že stroj kúpil, aby ho neskôr predal. Vyhol sa tým podľa uznesenia zaplateniu dane viac ako 71 tisíc eur.

Ďalším nepríjemným zárezom na prúseroch nového opozičného lídra bola aj jeho matka a fakt, že si pred 16 rokmi vyúčtoval výdavky za používanie motorového vozidla Škoda Fabia za takmer 63 tisíc eur. Matovič vtedy nedokázal predložiť doklady preukazujúce nákup pohonných hmôt, pretože podľa jeho slov používala na služobné účely jeho mama Mária a tá mu ich nepredložila. Aj pred 4 rokmi bolo meno Igora Matoviča na pretrase. Dôvodom bolo zistenie, že si ako poslanec nezrušil, ani nepozastavil živnosť, čo mu ukladá zákon. Išlo pritom o 21 dní v roku 2013, kedy si nesplnil svoju zákonnú povinnosť a tak dostal pokutu od Výboru pre nezlučiteľnosť funkcií vo výške 12 000 eur. Tú odmietal zaplatiť a dokonca sa obrátil na Ústavný súd, ktorý však jeho sťažnosti nevyhovel a potvrdil jej výšku aj povinnosť ju uhradiť.

Je Igor Matovič vhodný na post premiéra Slovenska?

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor redDátum 14. februára 2020
reklama:
reklama:
reklama: