Tri jednoduché tipy, ako môžeš niekomu zachrániť život. Raz sa ti môžu zísť!

Zdieľať
prvá pomoc

Učil si sa to ešte na základnej škole, neskôr si v rámci vyučovania absolvoval nejeden kurz prvej pomoci a stále to nevieš – podať prvú pomoc. Ani si nevieš predstaviť, akými jednoduchými krokmi, ktoré keby si si zapamätal, môžeš niekomu v budúcnosti zachrániť život. Je najvyšší čas, aby si si ich minimálne zopakoval, nikdy totiž nevieš, kedy sa ti môžu zísť. A kedy budeš potrebovať pomoc ty. 

Rozpoznať príznaky a vedieť, čo sa vlastne pacientovi stalo je alfou-omegou pri každej jednej chorobe či úraze. No nie vždy je nablízku doktor a pokiaľ dorazí sanitka ti zostáva ešte veľa času. Nepremárni ho zbytočným nariekaním a vykrikovaním, kedy už konečne dorazí pomoc. Je to na tebe, tak ak by si bol náhodou v budúcnosti svedkom niečoho podobného, už budeš vedieť, ako sa zachovať – vďaka týmto trom jednoduchým bodom.

https://www.facebook.com/AngieKassabieOfficial/photos/a.391026967621682.92878.390552397669139/563601387030905/?type=1&theater
https://www.facebook.com/AngieKassabieOfficial/photos Foto: www.facebook.com

Čo by si robil, keď ti pred očami odpadne kamarát, následne sa postaví a ubezpečuje ťa, že sa mu nič nestalo. Niekedy to možno tak nevyzerá, no príznaky mŕtvice je veľmi ťažké určiť. Obete mŕtvice môžu utrpieť vážne poškodenie mozgu, keď ľudia v okolí nedokážu rozpoznať príznaky mŕtvice. Nebuď jedným z nich a zapamätaj si tieto tri body:

1. Požiadaj svojho kamaráta o úsmev.

2. Požiadaj ho, aby povedal súvislú vetu

3. Povedz mu, aby zdvihol obe ruky pred seba.

Ak má tvoj kamarát problém so splnením jednej z týchto úloh, okamžite volaj prvú pomoc, opíš dispečerovi príznaky a on ti poradí, čo robiť, pokiaľ nepríde sanitka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom