V Himalájach je nezvestných tridsať Čechov!

Zdieľať
Nepal Avalanche
In this photo provided by the Nepalese Army, rescue team members carry a victim of an avalanche before they airlift the body from Thorong La pass area in Nepal, Thursday, Oct. 16, 2014. Search teams in army helicopters rescued dozens of stranded foreign trekkers and recovered more bodies of victims of a blizzard and avalanches in the mountains of northern Nepal on Thursday. (AP Photo/The Nepalese Army)

V Himalájach sa po lavínach nedarí nadviazať spojenie s tridsiatkou českých horolezcov. Povedal to veľvyslanec v indickom Naí Dillí Miloslav Stašek.

Nepálske úrady uviedli, že v horách našli zatiaľ 27 tiel, ale žiadny Čech medzi nimi nie je. Celkovo je v Nepále momentálne vyše 80 českých občanov. „O niektorých vieme, že sú niekde v okolí Annapurny, vlastne v oblasti, kde došlo k tomu nešťastiu. Ale nie je potvrdené, že by tam boli nájdení záchrannými tímami,“ povedal Českému rozhlasu veľvyslanec. Turisti môžu byť len mimo dosahu signálu.

Snehové búrky a lavíny zabili od pondelka podľa agentúry AP najmenej 27 ľudí. Agentúry DPA a Reuters hlásia s odvolaním sa na nepálsku políciu dokonca 29 obetí. Medzi mŕtvymi sú podľa skorších informácií i dvaja Slováci Záchranári do bezpečia zatiaľ dostali viac než 150 ľudí, polovica zo zachránených sú podľa agentúry Reuters cudzinci. Počty nezvestných horolezcov sa rôznia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom