To, že človek je dnes tvor sediaci, je ti asi jasné. Ročne presedíme okolo 3-tisíc hodín! Sedenie sa stalo zlozvykom moderného sveta. Sedíme nielen za počítačom, ale aj pri televízore či v doprave. Čo na to náš zadok?
Každému je jasné, že dlhodobé sedenie nám spôsobuje množstvo zdravotných problémov. Okrem iného zhoršuje diagnózu ľudovo nazývanú ,,zlatá žila“ alebo hemoroidy. Jednoducho povedané, ide často o bolestivý stav, ktorý je spôsobený chorobne rozšírenými žilami v oblasti konečníka, ktoré sa môžu vytvárať vonku alebo vo vnútri. Podľa toho sa im aj hovorí vonkajšie alebo vnútorné hemoroidy.
Jednoznačná príčina vzniku ,,zlatej žily“ nie je známa. Predpokladá sa, že hlavným dôvodom je zvýšený tlak na žily konečníka a ako dominantná príčina vrodená porucha spojivového tkaniva. Svoju úlohu však zohráva aj životný štýl v zmysle nedostatku pohybu, stravy chudobnej na vlákninu, nedostatku tekutín, čo vedie ku zápche a nepravidelnému vyprázdňovaniu. Určite netreba podceňovať ani zadržiavanie stolice a odkladanie vyprázdňovania na neskôr či dlhé sedenie na toalete, ktoré tiež vedie ku nadmernému tlaku na žily konečníka. „Niekedy sa tieto problémy začínajú už u 20-ročných,“ konštatuje MUDr. Allen Dimov, odborník na hemoroidy zo Súkromného chirurgického centra v Bratislave.
Najprirodzenejším spôsobom vykonávania veľkej potreby je drep. Európania sú však zvyknutí na záchode sedieť a turecké toalety v nás obyčajne vzbudzujú nevôľu. Podľa prieskumu je pre 95 % Slovákov pri použití toalety dôležité práve pohodlie. Na základe tohto prieskumu viac ako polovica Slovákov strávi na toalete viac ako 15 minút! Koľko v tejto miestnôstke stráviš ty?
Slováci si najčastejšie na toalete čítajú. V poslednej dobe sa medzi bežné aktivity na toalete začalo zaraďovať aj používanie inteligentných vynálezov dnešnej doby, ako sú mobily, tablety, internet a podobne. Dlhé vysedávanie na toalete však nie je zdravé. Sedenie na záchode spojené s tlačením totiž nadmerne vytláča pletence ciev v okolí konečníka a zvyšuje sa riziko vzniku aj zhoršenia hemoroidov. Na „veľkú“ by sme tak mali chodiť len vtedy, keď je to naozaj potrebné, netlačiť nasilu a nemali by sme tým stráviť viac ako 5 minút.
Do svojho sedenia (a nielen toho na toalete) by sme mali vniesť čo najviac pohybu. Používať schody namiesto výťahu, pri telefonovaní striedavo sedieť i stáť, učiť sa možno aj ležiac na posteli na bruchu či pohojdávajúc sa na fitlopte, dokonca sa s knihou poprechádzať po miestnosti. Niekoľkokrát do dňa treba si treba zopár strečingovými cvikmi ponaťahovať chrbticu a, mimochodom, pod stolom zakrútiť členkami a prepínaním špičiek a piat ponapínať lýtkové svaly.
Ak ťa už z dlhého sedenia štípe zadok, pardon, konečník a na vine sú začínajúce hemoroidy, vyskúšaj voľne dostupný krém alebo čapíky Avenoc. „Neobsahujú kortikoidy ani parabény, čiže pri používaní nedráždia sliznicu,“ podotýka MUDr. Allen Dimov odborník na hemoroidy zo Súkromného chirurgického centra v Bratislave. Avenoc stabilizuje cievnu stenu a obsahuje vodu odpudzujúce zložky, ktoré ochraňujú sliznicu konečníka. Pomôže. Naozaj! Padneš z toho na zadok!