Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Veda hovorí jasne, „dovolenková“ hudba je zlá pre naše duševné zdravie

Vianoce pixabay.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
reklama:
reklama:

Bez ohľadu na to, kam sa v predvianočnom zhone pohneme, prenasledujú nás známe skladby. Neustále počúvanie týchto piesní však môže mať zlý psychologický dopad. Existuje vzájomný vzťah medzi tým, ako často počujeme skladbu a ako sa nám páči.

Spočiatku môže nabudiť počúvanie vianočných piesní nostalgiu. Keď tú istú skladbu počujeme miliónty raz, už to môže viesť k obťažovaniu, nude a dokonca k tiesni.

Je to kvôli tomu, že mozog sa preťažuje. Počúvanie veselých skladieb môže viesť k stresu, resp. ho posilniť. Ani počas sviatkov totiž nezabúdame na obavy o prácu, peniaze či zlý pocit z toho, že rodinu vidíme len raz ročne.

Vianočnú hudbu by sme nemali počúvať v práci, mohla by v zlom ovplyvniť produktivitu zamestnancov a dráždiť zákazníkov. Podľa klinickej psychologičky Lindy Blairovej môže byť vianočná hudba psychicky vyčerpávajúca. „Ľudia, ktorí pracujú v obchodoch, musia „vypudiť“ vianočnú hudbu, pretože inak im to zabraňuje sa sústrediť na niečo iné. Jednoducho vynakladáte všetku energiu a snažíte sa počúvať to, čo počujete,“ tvrdí.

Ako dosiahnuť rovnováhu medzi správnym fandením a počúvaním, ktoré nás privedie do šialenstva? Hudbu treba prepínať/striedať a treba ju počúvať v prijateľnej hlasitosti.

Štúdie ukazujú, že aj zimné vône – borovica a škorica – pomáhajú vyčariť šťastné emócie, a tak oslavovať sviatky príjemne. Všetko však treba robiť s mierou.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor jkDátum 4. decembra 2017Zdroj www.businessinsider.com © Najky.sk
K téme , ,
reklama:
reklama:
reklama: