Veda hovorí jasne, „dovolenková“ hudba je zlá pre naše duševné zdravie

Zdieľať
Vianoce pixabay.jpg
ilustračné: pixabay.com

Bez ohľadu na to, kam sa v predvianočnom zhone pohneme, prenasledujú nás známe skladby. Neustále počúvanie týchto piesní však môže mať zlý psychologický dopad. Existuje vzájomný vzťah medzi tým, ako často počujeme skladbu a ako sa nám páči.

Spočiatku môže nabudiť počúvanie vianočných piesní nostalgiu. Keď tú istú skladbu počujeme miliónty raz, už to môže viesť k obťažovaniu, nude a dokonca k tiesni.

Je to kvôli tomu, že mozog sa preťažuje. Počúvanie veselých skladieb môže viesť k stresu, resp. ho posilniť. Ani počas sviatkov totiž nezabúdame na obavy o prácu, peniaze či zlý pocit z toho, že rodinu vidíme len raz ročne.

Vianočnú hudbu by sme nemali počúvať v práci, mohla by v zlom ovplyvniť produktivitu zamestnancov a dráždiť zákazníkov. Podľa klinickej psychologičky Lindy Blairovej môže byť vianočná hudba psychicky vyčerpávajúca. „Ľudia, ktorí pracujú v obchodoch, musia „vypudiť“ vianočnú hudbu, pretože inak im to zabraňuje sa sústrediť na niečo iné. Jednoducho vynakladáte všetku energiu a snažíte sa počúvať to, čo počujete,“ tvrdí.

Ako dosiahnuť rovnováhu medzi správnym fandením a počúvaním, ktoré nás privedie do šialenstva? Hudbu treba prepínať/striedať a treba ju počúvať v prijateľnej hlasitosti.

Štúdie ukazujú, že aj zimné vône – borovica a škorica – pomáhajú vyčariť šťastné emócie, a tak oslavovať sviatky príjemne. Všetko však treba robiť s mierou.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom