Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Veľká noc klope na dvere! Pozri si zvláštne tradície z rôznych krajín sveta!

velka noc tit
8
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.imgur.com
reklama:
reklama:

V našich končinách sa na Veľkú noc tešia hlavne chlapci, ktorí sa nevedia dočkať toho, ako spravia babám zo života peklo tým, že na ne vylejú litre studenej vody. Ak sa ti zdá, že u nás slávime veľkonočné sviatky tak trochu divným spôsobom, mal by si sa pozrieť, čo robia takí Nóri alebo obyvatelia Filipín…

Fínsko

Počas veľkonočných sviatkov chodia fínske deti od domu k domu s tvárami zašpinenými od sadzí, šatkami na hlave a v rukách držia metlu, šálku a vŕbové prútie – teda vyzerajú ako bosorky. Niektoré deti sa však prezliekajú za veľkonočných zajacov alebo mačky.  Takto zamaskované si v každom dome pýtajú sladkosti alebo drobné – dosť podobné ako Halloween. V niektorých častiach Fínska sa tradične zapaľujú počas Veľkonočnej nedele vatry. Ide o severský zvyk, ktorý vychádza z viery v to, že oheň ochráni ľudí pred bosorkami. Tie vraj lietajú na svojich metliach od Veľkého piatku do Veľkonočnej nedele.

SITA/AP
SITA/AP

Španielsko

V španielskom meste Verges sa počas Zeleného štvrtka konajú takzvané „tance smrti“. Ľudia si pripomínajú ukižovanie tak, že výjdu do ulíc v kostýmoch kostlivcov a tancujú. Celý strašidelný sprievod sa začína o polnoci a trvá tri hodiny.

SITA/AP
SITA/AP

Haiti

Veľkonočný týždeň na Haiti sa nesie v znamení pestrofarebných sprievodov a tradičnej hudby, ktorá sa hrá na bambusových trúbkach, bubnoch a dokonca aj na plechovkách od kávy. Oslavy Veľkej noci sú na Haiti spojením kresťanských zvykov a voodoo. Vyznávači voodoo sa každoročne zúčastňujú púte do dediny Souvenance, kde si uctievajú duchov zvieracími obetami a svoju oddanosť duchom dokazujú aj tým, že sa kúpu v posvätnom jazierku.

SITIA/AP
SITIA/AP

USA

V Spojených štátoch sa z Veľkej noci tešia najmä deti. Tie v nedeľu hľadajú farebné veľkonočné vajíčka, v ktorých sa ukrývajú sladké dobroty. Okrem toho ich naháňa dospelák oblečený v kostýme veľkonočného zajaca. Počas veľkonočnej nedele sa vo väčších mestách konajú aj sprievody, na ktoré chodia ľudia v oblečený v pestrých jarných kostýmoch.

SITA/AP
SITA/AP

Filipíny

Obyvatelia Filipín oslavujú Veľkú noc skutočne brutálne. Kam sa hrabeme my s nejakým korbáčom a vedrom ľadovej vody!? Na Filipínach sa každoročne nechávajú ukrižovať stovky ľudí. A nie je to len také ukrižovanie naoko, ale mužom, ktorý sa na takéto niečo dajú, skutočne pribijú ruky a nohy na kríž. Ukrižovaniu však predchádza bičovanie a krížová cesta…no romantika, čo ti budeme hovoriť.

SITA/AP
SITA/AP

Nórsko

V tejto severskej krajine je Veľká noc známa tým, že Nóri počas nej strávia väčšinu času čítaním kriminálok. Tento „zvyk“ je tam tak populárny, že vydavatelia zaviedli tzv. „Veľkonočné trilery“, po nórsky Paaskekrimmen. Táto neobvyklá tradícia má korene v roku 1923, kedy jeden z vydavateľov propagoval svoj kriminálny román na stránkach novín. A keďže táto reklama tvorila veľkú časť novín, ľudia si myseli, že je to celá rubrika a veľmi si príbehy obľúbili.

SITA/AP
SITA/AP
reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor PejaDátum 30. marca 2015Zdroj www.womansday.com © NAJKY.sk, iDen Media s.r.o.
K téme
reklama:
reklama:
reklama: