Vhodné športy podľa znamení

Zdieľať
Fishing tackle on a pontoon
Foto: Dreamstime

BRATISLAVA 3. septembra (Najky.sk) – Pozrite sa, ktorý zo športov Vás bude napĺňať najviac, a pri ktorom sa najlepšie zrelaxujete.

Kozorožec (22.12. – 20.01.)

Ľudia narodení v tomto znamení stoja nohami vždy pevne na zemi a neradi lietajú v oblakoch. Platí to aj pri športe, preto Kozorožca na tandemový zoskok padákom asi nenahovoríte. Zato všetky konzervatívne športy môžu byť! Ak je niektorý z nich navyše spojený s prestížou a lepším spoločenským postavením, má jasné pravidlá a vyžaduje presnosť, pravdepodobne bude u tohto znamenia najobľúbenejším. Týmto podmienkam najlepšie vyhovujú golf alebo tenis. Tričká s golierikom a biely úbor sú už len čerešničkami na torte, tie si však Kozorožec vychutná veľmi rád. Sú to typy uniforiem, ktoré sa mu naozaj páčia a s radosťou si ich na seba oblečie. V prípade Kozorožca je tiež dosť možné, že vo vybranom športe dosiahne vďaka svojim povahovým vlastnostiam profesionálne úspechy. Nechýba mu cieľavedomosť, vytrvalosť, ctižiadostivosť, zodpovednosť, a ani disciplína. Že je golf nákladný šport? Nebojte sa, Váš zmysel pre šetrnosť neutrpí nijako! Náklady naň sa totiž zhodujú s nákladmi na lyžovanie. A tie sa Vám predsa až také vysoké nezdajú, nie je tak?

Vodnár (21.01. – 19.02.)

Vodnár výrazne túži po slobode a nezávislosti. Pocit naplnenej túžby mu najviac dokážu sprostredkovať veľkolepé hory a šíre more. Práve na týchto miestach, sám alebo len s blízkym človekom, načerpá novú silu na presadzovanie svojich rebelantských postojov a na uskutočňovanie odvážnych snov či ideálov, ktoré má. Je individualista a stoj čo stoj sa chce odlišovať od svojho okolia, preto mu obyčajná turistika stačiť nebude. S batohom a stanom navštívi na niekoľkodňových potulkách nevšedné zákutia, kde sa ľudská noha bežne nedostane. Označeným chodníkom sa zámerne sa vyhýba. Ak mu chcete spraviť radosť, vyhľadajte v googli „trekingove palice“ a jedny mu darujte k narodeninám. Na horách je síce k svojim vzdušným zámkom najbližšie, no rovnako dobre vie relaxovať aj pri plavbe plachetnicou na otvorenom mori či jazere. Treking a jachting, to sú dva športy, ktoré nadchnú každého Vodnára.

Ryby (20.02. – 20.03.)

Ryby sú veľmi senzitívni a citliví ľudia. Psychickú pohodu a pokoj nachádzajú pri vode. Tu sa môžu naplno ponoriť do svojho duchovna či fantázií a obrazne povedané, oslobodiť sa z pút tela. Ak ste muž narodený v tomto znamení, zadovážte si rybárske potreby, pretože rybárčenie je pre Vás ako stvorené. Je to ten najlepší spôsob, ako aspoň nachvíľu uniknete pred problémami a prekážkami v bežnom živote. Pri chytaní rýb, za predpokladu, že už máte nahodené udice, stačí čakať, ako sa situácia vyvinie. Aha, a ešte jednu dôležitú vec budete potrebovať… A to pohodlnú rybársku stoličku! S tým, že sú Ryby prispôsobivé a životom sa nechávajú rady unášať, úzko súvisí aj ďalšia aktivita, ktorá by sa im mohla páčiť tiež. Je ňou tanec v páre. Čo by ste povedala trebárs na kizombu? Hranice medzi Vašou a partnerovou osobou sa strácajú, vedie vás partnerova ruka a pokojné rytmy, pričom sa naplní aj Vaša potreba cítiť sa užitočnou a nepostrádateľnou. Tanec vo dvojici je bez Vás totiž nemožný!

Baran (21.03. – 20.04.)

Človek v znamení Barana má veľmi veľa energie a neustálu potrebu niečo robiť. Je spontánny, rozhodný, dravý, akčný, odvážny, súťaživý a nezastaví ho žiadna prekážka – skrátka, bojovník i hazardér v jednom. Vyhovujú mu tvrdé dynamické športy, pri ktorých musí byť neustále v strehu a môže s niekým súperiť. Tiež platí, že čím väčšie riziko úrazu pri nejakom športe hrozí a odhovárate ho, o to viac sa preň nadchne. Na disciplíne a premyslených reakciách by mal fakt popracovať! A práve kolektív je miestom, kde si tieto vlastnosti môže cvičiť najlepšie. Teda aspoň do chvíle, kým sa opäť nevzbúri proti trénerovi. Ak ste Baran, určite už tušíte, že hokej, futbal či americký futbal sa k Vám hodia najviac. Ale tiež napríklad box a iné akčné bojové umenia, pri ktorých dokážete kompletne zmobilizovať svoje sily a podať výborný výkon. Oddych je pre Vás synonymom pohybu, a len vďaka nemu ste schopný odbúrať z tela prebytočnú energiu, nahromadené negatívne emócie i vnútorné napätie.

Býk (21.04. – 20.05.)

Býka charakterizuje výbušnosť, ťažkopádnosť a slabá flexibilita, no zároveň trpezlivosť, vytrvalosť, pragmatickosť a vernosť. Je to ďalšie zo znamení, ktoré stoja a chcú stáť nohami pevne na zemi, takže paragliding, potápanie a pod. môžeme z obľúbených športov ihneď vyškrtnúť. Tak ako Kozorožci, i Býky vsádzajú na konzervatívne, overené a bezpečné športy, pričom dôležitú úlohu pri nich zohráva príroda vrátane zvierat. Bohužiaľ, so športom a vôbec s čímkoľvek majú problém začať, pretože vo svojej podstate sú leniví. Na druhej strane, ak sa už do niečoho pustia, držia sa toho zubami-nechtami. Býkov poháňa dopredu potreba niečo a/alebo niekoho vlastniť! Majú totiž silný materialistický pud, ktorý ich dokáže podnietiť k vysokým výkonom. Ak si teda všetko pekne zhrnieme, ideálnym športom pre Býka je jazda na koni. Pôžitok mu bude prinášať najmä starostlivosť o zverenca, ktorého si zaraz privlastní. Okrem jazdectva by mu mohla byť blízka tiež turistika, ale v porovnaní s Vodnárom, len jej ľahšia forma. Trekingovým paliciam sa napriek tomu poteší!

Blíženci (21.05. – 20.06.)

Z celého zverokruhu sú najväčšími zberateľmi informácií blíženci. Viac ako obsah, je pre Blížencov dôležitá ich výmena a šírenie, preto sa musí toto znamenie stretávať s ľuďmi. Informovanosť, čulosť, pohotovosť a vtip je svetlá stránka Blíženca, protipólom v jeho povahe sú povrchnosť, náladovosť, nestálosť a duševný nepokoj. Čo by mu nervozitu pomohlo zvládnuť lepšie, ako joga? Problémom je, že neustále potrebuje nové duševné podnety, a preto ho každý šport môže čoskoro omrzieť. Výnimkou sú snáď len sezónne športy, ktoré môže každého polroka striedať, a ku ktorým patrí napr. lyžovanie. Rýchly pohyb na lyžiach núti Blíženca byť v permanentnej pohotovosti, čo mu však vôbec neprekáža. Na svahu má tiež príležitosť nadviazať nové kontakty, a keby ho ľudia predsa len začali unúvať, jednoducho nasadí lyžiarske okuliare, spustí sa z briežka a všetkým zmizne z očí. Keďže miluje zmeny, vzrušenie a nespútanosť, nemusí ísť len o klasický zjazd. Vhodné sú pre neho aj voľnejšie lyžiarske disciplíny, ako napríklad freestyle a freeride skiing.

Hikers people hiking - healthy active lifestyle
Foto: Dreamstime Foto: Klient

Rak (21.06. – 22.07.)

Pre plachého, hanblivého, silne citovo a rodinne založeného Raka by kolektívny šport bol trápením. Toto znamenie je v podstate dosť ambiciózne a ctižiadostivé, no problém nastáva vtedy, keď sa má presadiť v spoločnosti, ktorú dobre nepozná. Jedine, že by tento šport nejakým spôsobom súvisel s minulosťou a uchovávaním tradícií, vtedy by bol ochotný ostýchavosť odložiť bokom a časom ju určite prekonal. Konkrétne máme na mysli ľudový tanec. Uplatnila by sa tu Rakova kreativita a mladí folkloristi by sa rýchlo stali jeho druhou rodinou. Rezké kroky a hudba dokážu pozitívne naladiť každého, no obzvlášť u Raka je dôležité, aby sa cítil dobre. Ak totiž pociťuje realitu ako príliš tvrdú, uniká do snov a voči okolitému svetu sa uzatvára. Pre raka je typický pancier, ktorý je jeho skrýšou a chráni ho pred drsnými údermi zvonka. Čo keby ste ho vymenili za brnenie? Historický šerm či tradičná lukostreľba Vás iste chytia za srdce a pri oboch športoch sa Vám môže zísť Váš výborný pozorovací talent.

Lev (23.07. – 22.08.)

Tým, že sa Lev pokladá za niekoho zvláštneho, neobyčajného a jedinečného – čo aj bezpochyby je – musí i šport byť niečím výnimočný, aby ho zaujal. Možno by mal mať prívlastok noblesný, luxusný, drahý, alebo tak nejak… No súčasne musí byť tento šport žiadaný a priťahovať širokú verejnosť, aby sa nestalo, že chýba veľké publikum. Toto znamenie je totiž závislé na pozornosti a aplauze iných ľudí! Človek v znamení Leva je však tiež individualistický samotár, ktorý sa veľmi nerád niekomu podriaďuje, a preto kolektívne športy môžeme vylúčiť. A vlastne počkať! Do úvahy prichádzajú len a len vtedy, ak by bol kapitánom družstva! Vďaka svojej veľkorysosti by dokázal uniesť dokonca i to, že sa v prípade úspechu záujem obecenstva a médií rozplynie aj medzi ostatných spoluhráčov. Tak čo, napadá Vám nejaký šport, ktorý by sa hodil pre Leva? Najskôr sme mysleli, že by to mohol byť golf alebo hokej, no potom nám dopálilo, že je to vlastne úplne jedno. Nech sa Lev rozhodne pre čokoľvek, svojou ambicióznosťou, ctižiadostivosťou, vitalitou a silnou vôľou vynesie na výslnie nielen seba, ale aj konkrétny druh športu, ktorému sa venuje. Svoj cieľ neúnavne sleduje i celé roky! Súhlasíte?

Panna (23.08. – 22.09.)

Panna je puntičkárska, spoľahlivá, starostlivá, ochranárska, nenápadná, prispôsobivá, praktická a racionálna. Nemá rada problémy, a to je možno dôvodom, prečo vlastné záujmy neraz podriadi vyššiemu blahu. No na druhej strane, od iných i seba vyžaduje maximum a je poriadne prísna! Netúži však byť vodcom a pokojne dokáže vykonávať aj podriadenú funkciu. Veľmi sa hodí do dynamických kolektívnych športov, pretože nemá problém dodržiavať pravidlá a spolupracovať. A že Vám kryje chrbát, sa môžete spoľahnúť! V rámci hokeja, futbalu, volejbalu či basketbalu je jej pozíciou obranca alebo brankár, no nestratí sa ani ako strelec. Predurčujú ju k tomu jednak vyššie spomínané vlastnosti, jednak skutočnosť, že inštinktívne dokáže rozpoznať príležitosť, prípadne hrozbu a na základe pozorovania vie triezvo zanalyzovať a vyhodnotiť situáciu. Jednoducho povedané, chaos zvláda na jednotku! Uznanie môže získať tiež v športoch, kde sa vyžaduje presné oko a rozvaha. Čo myslíte, mohla by sa dobre cítiť na strelnici alebo by ju viac bavil biliard?

Váhy (23.09. – 22.10.)

Ide o veľmi očarujúce osobnosti s vybranými spôsobmi a výrazným šarmom. Extrémna túžba po harmónii a záľuba v kráse sa premieta i do športov. Váhy obľubujú športy, ktoré príjemne pôsobia na všetky zmyslové orgány súčasne a sú zároveň umením. Toto znamenie zverokruhu si dokážeme predstaviť v balete, krasokorčuľovaní alebo v spoločenských tancoch. Dôležité je, aby sa tieto činnosti vykonávali minimálne v dvojici. Váha je totiž neuveriteľne spoločenský tvor a k svojmu životu potrebuje konverzáciu. Napriek tomu, že nie je rada sama, veľmi ťažko sa vzdáva svojej voľnosti a slobody. Krásu, harmóniu a nezávislosť vidí napr. v prírode, a práve tam si občas zaskočí po energiu a inšpiráciu, keď jej niečo z toho zachýba. Dobrou voľbou je príroda v spojitosti s jogou, má to však jeden háčik – i keď sa cvičí v skupinkách, veľa sa pri nej nerozpráva. A čo golf? Pri ňom sa rozprávať dá, z hľadiska estetiky je všetko v poriadku a nevyžaduje si ani prílišnú námahu, ktorej sa Váhy snažia úporne vyhnúť. Z týchto dôvodov je pre ne zaujímavý tiež. Extrémne a tvrdé športy toto znamenie z celej duše neznáša!

Škorpión (23.10. – 22.11.)

Škorpión sa namiesto vyrovnaného priemeru pohybuje všade tam, kde sa rozpínajú extrémy. Už tento fakt napovedá o tom, že bude vyhľadávať športy, ktoré sú riskantné. Nejde ani tak o to, aby ohuroval ľudí, skôr mu takýto štýl skutočne vyhovuje. V situáciách na hrane môže totiž naplno prejaviť svoju faustovskú povahu a baví ho prekonávať vlastné hranice. Existujú vôbec? Našťastie má vynikajúce regeneračné schopnosti… Čo sa týka kolektivity, vzorovým tímovým hráčom rozhodne nie je. A ak si môže vybrať, pred kolektívnym športom jednoznačne uprednostní individuálny. Prečo? Rád pracuje sám, má svoje vlastné predstavy a zákony, miluje nezávislosť, neznáša autority a vôbec všetko, čo by ho nejakým spôsobom brzdilo. Môže ho baviť horolezectvo, ale aj freeride alebo freestyle lyžovanie – na dynamike až tak nezáleží, pretože podstatný je adrenalín a sloboda! Okrem toho, že je odvážny, nechýba mu ani húževnatosť a vydrží veľkú námahu. Preto sú preňho vhodné aj vytrvalostné športy ako napr. cyklistika či beh. Výzvou by preňho bol maratón! Vďaka intuícii a prenikavému mysleniu má dobré predpoklady byť úspešný v šachu.

Strelec (23.11. – 21.12.)

Pravdepodobne najväčšou záľubou Strelca je cestovanie, spoznávanie nových krajín, kultúr a najmä ľudí. Je to celkom spoločenský typ so všeobecným prehľadom. A tiež filozof, ktorý má potrebu sa vyjadriť k rôznym životným témam. Hľadá pravdu a dobrodružstvo, túži po slobode! Vyhovujú mu všetky druhy športov, kde sa môže premiestňovať z miesta A do miesta B, pričom samotná cesta je preňho dôležitejšia ako niekam prísť. Pokojne to môže byť beh, ale aj nejaký športový dopravný prostriedok, ako napr. korčule, bicykel alebo motorka, ktorým sa premiestni, pretože mu je jedno, akým spôsobom a či sa do cieľa dostane. Spoločnosť pri športe uvíta, podmienkou však nie je. Z pohybu a výkonu sa dokážu tešiť aj osamote. Pri aktivitách uprednostňuje exteriér pred interiérom a nebavia ho športy, ktoré sú nejakým spôsobom monotónne. Čiže raketami na stolný tenis by ste mu veľkú radosť neurobili. Takisto má veľmi pozitívny vzťah k životu a zvieratám. Páčiť by sa mu teda mohla aj jazda na koni v otvorenom priestranstve. Naopak, jazdenie na jednom mieste do kruhu ho stopercentne znechutí.

Inzercia

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom