Viac pohody, menej darčekov. Vianoce, ktoré si užijete viac

Zdieľať
Vianoce1.jpg
Foto: Kondela

Klimatická kríza je tu a spôsobili sme ju my. Vedci čoraz častejšie upozorňujú na problémy konzumnej spoločnosti. Kupujeme haldy oblečenia, ktoré zreje v skrini ako archívne víno, počas sviatkov chceme mať chladničku plnú na prasknutie, aby sme potom veľkú časť jedla vyhodili, darčeky nakupujeme v hordách, len preto, že to vianočný rozpočet dovolí. Chceme viac, ako potrebujeme. Vianoce však nie sú o materiálnom, ale o rodine, pohode, čarovnej atmosfére. Skúsme si tento rok dopriať pod stromček viac pohody a menej darčekov. Ako na to?

Symbol Vianoc – na výbere stromčeku záleží

Proti plastu sa strhol veľký boj: čo je plastové, to je zlé. Nie vždy to tak je, zoberme si napríklad umelé vianočné stromčeky. Štúdie hovoria, že nie sú také neekologické, ako sa na prvý pohľad zdá. Umelý vianočný stromček vydrží desať, dvadsať možno aj tridsať rokov. Živý musíme kupovať každý rok. Ak však jeden a ten istý umelý vianočný stromček budeme používať 10 Vianoc po sebe, už je to ekologickejšie ako kupovať každý rok živý.

Umelý stromček vyberieme z krabice, zložíme, ozdobíme, užijeme si, zbalíme a o rok ho vytiahneme opäť. Navyše, ak si vyberiete umelý stromček s 3D efektom, je na nerozoznanie od živého. Áno, bude to bez vône ihličia, ale tiež bez jeho zametania. Práve vianočný stromček je symbolom Vianoce, bez ktorého si najkrajšie sviatky roka nedokážeme ani predstaviť. Dajte si záležať na jeho výbere aj výzdobe.

Vianoce2.jpg
Foto: Kondela

Vianoce môžu byť trochu gýčové

Počas Vianoc sa túžime všetci uvoľniť, oddýchnuť si, spomaliť. A trošku gýču nám môže k tomu pomôcť – nebojte sa preto výzdoby. Vianočné dekorácie nás dokážu príjemne naladiť, obmäkčiť naše srdce a tiež v atmosfére tohto čarovna byť milší na svojich blízkych. Čo by ste povedali na vianočný veniec visiaci na dverách, ktorý vždy po príchode domov pripomenie: Vianoce sú už tu?

Na jedálenskom stole, ktorý sa počas sviatkov stane centrom diania, by tiež nemali chýbať dekorácie. Napríklad adventný veniec so sviečkami či vetvičky čečiny so šiškami. Samozrejmosťou je ozdobenie vianočného stromčeka: tu môžete kombinovať napríklad svietiacu hviezdu na jeho vrchole, vianočné gule a sušené pomaranče či slamené ozdoby. Snažte sa do výzdoby domácnosti zapojiť všetkých členov rodiny, nech aj táto aktivita vás spoločne naladí a naladí na rovnakú vlnu.

Vianoce3.jpg
Foto: Kondela

Vyčarujte si vianočnú pohodu svetlom a vôňou

Domácu pohodu pomôže navodiť tiež intímne osvetlenie. Počas Vianoc zabudnite na svietenie veľkým lustrom, vyskúšajte viac svetelných zdrojov, ideálne s teplým svetlom. Ako by mohlo vyzerať vianočné osvetlenie? Veľa sviečok, najlepšie vonných, siahnite i po drobných lampášikoch, svetelných reťaziach. Veľkým hitom je svetelný záves, ktorý povesíte na stenu alebo na štandardný záves.

S vôňou vám tiež pomôžu difúzery a esenciálne oleje, ako jedľový, levanduľový či špeciálne vianočné zmesi. Skúste tento rok kupovať menej darčekov a zamerať sa viac na kúzelnú vianočnú atmosféru. Takto to zvládnete.

Informačný servis

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom